Sputnik’te işçi kıyımına karşı basın emekçileri direniyor

Sputnik’te işçi kıyımına karşı basın emekçileri direniyor

Türkiye Gazeteciler Sendikası’na (TGS) üye oldukları için işten atılan Sputnik Türkiye çalışanı işçiler şirket yönetiminin bulunduğu Dolmabahçe’deki Süzer Plaza önünde eylem yaptı. TGS’nin resmi olarak kesinleşen sendikal yetkisini tanımayan Sputnik yönetimi, sendikanın grev kararı almasının ardından 24 işçiyi işten çıkardı. Güya küçülmeye gittiğini iddia eden Sputnik yönetimi gerçekte ise tam anlamıyla bir sendika kırıcılığı yapıyor ve ortada yasal bir grev süreci olduğu için de yaptığı işten çıkartmalar yasadışı lokavt niteliği taşıyor. TGS tarafından atanmış olan işyeri temsilcileri de işten çıkartılanlar arasında bulunuyor. Küçülme iddiası, eylemin yapıldığı yönetim binası için verilen astronomik kira düşünüldüğünde iyice gülünç hale geliyor.

Sputnik’te çalışmanın da sendikalı olmanın da bedelini ödediler

Sputnik çalışanları özellikle NATO’nun Ukrayna’da başlattığı savaşın ardından Rusya’ya bağlı bir medya kuruluşunda çalıştıkları için kamuoyunda baskılarla ve iftiralarla karşılaştılar. Bunlara göğüs geren işçilerin birçoğu sadece Sputnik’te çalıştıkları için değil dünya görüşlerinin gereği olarak anti-emperyalist ve NATO karşıtı tutum alan mücadeleci insanlar. Ekmeklerini büyütmek, hayat pahalılığına karşı alım güçlerini korumak, örgütlü şekilde sağlıklı çalışma koşullarına ve iş güvencesine sahip olmak için sendikalı olan işçilerin bu eylemi de duruşlarıyla tamamen tutarlı. Karşılarında ise tamamen kapitalist refleks ve saiklerle hareket eden bir yönetim yapısı bulmuş durumdalar. Sputnik’te yönetimin aldığı tutum ülkede emperyalizm ve NATO yanlısı çevreleri de oldukça sevindirmiş görünüyor.

Sputnik işçilerine destek büyüyor

Atılan işçiler işlerine geri dönmek için mücadeleyi sürdürüyor. TGS ise yetkili olduğu Sputnik işyerine 17 Ağustos günü resmi grev pankartını asmaya hazırlanıyor. Sputnik Radyo’nun en çok dinlenen programlarında birini sunan Ali Çağatay bu yaşananları protesto ederek, işçiden yana bir tavırla programına son verdi. Yine Sputnik’te program yapan Enver Aysever de üyesi olduğu TGS’den ve atılan işçilerden yana tavır aldığını sosyal medya üzerinden duyurdu. Yapılan basın açıklamasına Devrimci İşçi Partisi ve Gerçek Gazetesi de destek verdi. TGS’nin bağlı olduğu Türk-İş yöneticileri ve başka sendikaların temsilcileri de eylemde bulundular. TGS, Ankara’da da bir basın açıklaması yapacak ve daha sonra grev süreciyle mücadeleyi bir üst seviyeye çıkartacak.