Özsüt işçisi mücadele yolunu seçti!

Özsüt işçisi mücadele yolunu seçti!

İzmir Kemalpaşa’da bulunan Özsüt fabrikasında (STP Gıda) Tek Gıda-İş sendikasına üye olduğu için 16 işçi işten çıkarıldı. İşçiler, düşük ve sürekli gecikmeli olarak ödenen maaşlardan, zorunlu mesai baskılarından dolayı sendikaya üye olarak çalışma şartlarını iyileştirmek istediler.

Yaklaşık 300 işçinin çalıştığı fabrikada sendikaya üye olan işçi sayısı 150’ye yaklaşmış, fakat çoğunluk sağlanamadan patron saldırıya geçmişti. İşten çıkarılan 16 işçiden 9’u İş Kanunu’nun 25/2. Maddesi gerekçesiyle işten çıkarıldı. İftira kodları ile çıkarılan işçilere swab ölçüm testi (gıda üretiminde kullanılan ekipman ve personellerin bakteri taşıyıp taşımadığını belirleyen test) yapılmış, testin sonucunda “elleriniz kirli” denilerek işçiler işten çıkarılmış. Yıllardır fabrikada gecesini gündüzüne katarak çalışan işçilerin iftira ile işten çıkarılması işçileri öfkelendirmiş durumda. Aynı zamanda işçiler bunun bir bahane olduğunu, işten çıkarılmalarının esas sebebinin sendikaya üye olmaları olduğunu çok iyi biliyor. İşten çıkarılan 16 işçi fabrika önünde sendikalarıyla birlikte basın açıklaması yaptı.

Açıklamada sendikadan ve işe dönme taleplerinden vazgeçmeyeceklerini duyuran işçiler, baskılara son verilmediği ve çıkarılanlar işbaşı yaptırılmadığı sürece direnişi büyüteceklerini duyurdu. Açıklamada, Tek Gıda-İş Sendikası temsilcisi çalışanlara baskı devam ederse Türkiye’deki tüm Özsüt bayilerini eylem alanına çevireceklerini ve Özsüt boykotu yapacaklarını söyleyerek işçilerin yalnız olmadığını gösterdi. İşçiler, vardiya çıkışında servislerdeki arkadaşlarına seslenip sendikaya üye olma çağrısı yaptı ve fabrikaya sendika girinceye kadar mücadelede ısrarcı olduklarını gösterdi. 

 

Bu yazı Gerçek gazetesinin Ekim 2022 tarihli 157. sayısında yayınlanmıştır.