Renault’da işçiler üretimi durdurdu: “Atılan işçiler geri dönecek, patron işçiye hesap verecek!”

Renault işçileri dün işten atılan arkadaşları için sendikalarında bir araya gelerek kararlılıklarını göstermişti. DİSK Birleşik Metal sendikası 5 Mayıs şubesinde Renault UET sözcüleri toplantılar yaparak kararlarını verdiler. Vardiyaları tatil eden Renault yönetimi 1 Mart sabahı 8-4 vardiyası için işçilere çağrı yaptı. İşçilerse fabrikaya geldiklerinde iş başı yapmayarak üretimi durdurdu.

Renault’da diğer vardiyalarda olan işçilerle, Tofaş başta olmak üzere başka fabrikalardan destek için gelen işçiler fabrika önündeki caddede toplanınca polisin saldırısına uğradı. Sendikal eylem hakkını kullanarak hakkını arayan işçilere saldıran polis, kimin yanında olduğunu bir kez daha göstermiş oldu. Ancak polis saldırısı direnişi kıramadığı gibi işçilerin öfkesi ve kararlılığını da biledi.

Üretimi durduran Renault işçilerinin fiili grevi sürerken, yönetim de 8-4 vardiyasını tatil ettiğini duyurdu. Ancak 4-12 vardiyası için işçilere çağrı yapıldı. Yeni vardiya da iş bırakacak ve atılan işçilerin geri alınması için mücadele büyüyerek sürecek.