Neo Trend işçisi gasp edilen hakları için “hak verilmez alınır” diyerek direniyor!

Neo Trend tekstil patronu, pandemi döneminde kısa çalışma ve ücretsiz izin fırsatçılığını sonuna kadar kullandı, 1 Temmuz’la birlikte ise 104 işçiyi tazminat haklarını ödemeden işten çıkardı. Artık devletin icra iflas kanunundaki boşlukları fırsat olarak değerlendirme zamanı gelmişti ve şirketin içini boşaltan Kazım Akbulut adeta kayıplara karıştı. Neo Trend işçileri ise haklarını almak için mücadele ediyorlar. 11 Kasım günü Küçükçekmece Adliyesi’nde toplanan işçiler hem bir basın açıklaması yaptılar hem de adliyede şirket aleyhinde dava açtılar. Daha sonra Neo Trend’in fason iş yaptığı üst işverenlerden Next Sourcing’in Levent’teki binasına geçen işçiler burada Next Sourcing yetkilileriyle görüşmeleri engellenince plazanın önünde oturma eylemi yaptılar. Devrimci İşçi Partisi olarak hem Küçükçekmece Adliyesi’nde hem de Levent’te işçilerin yanındaydık.

Neo Trend işçileri tazminat haklarını gasp eden patrondan haklarını almak için daha önce patronun Kaz dağlarındaki villasının önünde, yine bir başka üst işveren olan Hummel şirketinin mağazalarında eylemler yaptılar. İşçiler “hak verilmez alınır” diyerek direnişlerine devam ediyorlar. Özellikle açıklamalarında “sadaka değil hakkımızı istiyoruz” vurgusu öne çıkıyor. Çünkü işçiler gittikleri üst işverenlerden hep “bu iş bizi ilgilendirmez biz sorumlu değiliz” şeklinde topu taca atan cevaplar alıyorlar. Oysa bu işçiler yıllarca bu şirketlerin ürünlerini üretti ve bu şirketlere muazzam paralar kazandırdı. Şimdi bu şirketler sorumluluktan kaçamazlar. İşçiler hakları olmayan bir şeyi, bir ayrıcalığı talep etmiyorlar. Neo Trend işçisi patronlar gibi pandemi bahanesiyle devletten vergi indirimi, teşvik, ayrıcalık dilenenlerden değil hakkı için direnenlerden olmayı seçmiştir.

Bugün Neo Trend işçilerinin mücadelesi hileli iflaslarla işçilerin hakkını gasp eden ve gasp etmeye niyetlenen patronlara bir uyarı, tüm işçi ve emekçiler için de onurlu bir örnektir.