Nedex Kimya’da grev kazanımla sonuçlandı

Kocaeli Dilovası’nda bulunan, Petrol-İş sendikasının örgütlü olduğu Nedex Kimya’da toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde uzlaşma sağlanamaması üzerine 17 Haziran’da greve çıkan işçilerin grevi 26. gününde kazanımla sonuçlandı.

Patronun 2020 yılı üzerinden asgari ücret hesabı yaparak yaptığı düşük zam teklifine işçiler hayır demiş, bunun üzerine greve çıkmıştı. 26 gün süren grev sonunda ücretlerde %37 zam alan işçiler ikramiye sayısını da dörde çıkarırken pek çok yan hakta da kazanım elde etmiş oldu. İşçiler 26 gündür kararlılıkla ve tam katılımla sürdürdükleri bu grevle hakların patronlar tarafından verilmediğini, mücadeleyle söke söke alındığını bir kez daha göstermiş oldu.

Patronların sömürü cenneti olarak gördüğü Dilovası’na grevleriyle çomak sokan işçiler, sözleşmede yazan maddelerden çok daha ötesini kazandılar. İşyerlerinden desteğin bir gün olsun eksik olmadığı Nedex’te sınıf dayanışmasının önemini kavrayan işçiler, başarıyla sonuçlandırdığı grevle birlikte sefalet ücretine mahkum edilen, hakkını arayan ve hakları için mücadele eden bütün işçi sınıfına örnek oldu. Dilovası’nda artık patronlar işçileri sefalet ücretine mahkum etmeye çalışırken, işçilerin haklarına saldırırken bir kez daha düşünmek zorunda kalacaktır.