MESS’e karşı geri vites istemiyoruz!

MESS’e karşı geri vites istemiyoruz!

Türk Metal ve Birleşik Metal-İş sendikaları grev kararı almış, 130 bin metal işçisi greve hazırlanırken, MESS ve Türk Metal yeni bir görüşme daha gerçekleştirdi. MESS ile Türk Metal sendikası arasında gerçekleşen son görüşme Pazartesi günü (27 Ocak) saat 17:00’de başladı ve gece yarısı Türk Metal Genel Başkanı Pevrul Kavlak’ın attığı bir sosyal medya paylaşımı ile görüşmelere Salı günü 19:30’da devam etmek üzere ara verildiğini öğrendik.

MESS-Türk Metal arasındaki görüşme DİSK Birleşik Metal-İş sendikasının uygulama tarihinin 5 Şubat olarak belirlendiği grev kararlarını fabrikalara asmaya başladığı günün akşamında yapıldı. Daha önce MESS aynı gün iki sendikaya da görüşme ve müzakere çağrısı yaparken bu sefer sadece Türk Metal’le masaya oturdu.

İyi niyet tek taraflı olursa bunun adı geri vitestir!

MESS-Türk Metal arasındaki görüşmeden önce Pevrul Kavlak tüm fabrikalardaki eylemlerin iptal edilmesi talimatını verdi. Bu bir iyi niyet gösterisi mi? Eğer öyle ise MESS’in iyi niyeti nerde? 3 sene dayatmasından vaz mı geçti? Zam önerisini iki katına mı çıkardı? İkramiyelere ve kazanılmış haklara göz dikmeyecekler mi bundan sonra? En önemlisi de MESS lokavt kararını geri çekti de biz mi duymadık? Bunun adı iyi niyet değil geri vitestir. Bir de Pevrul Kavlak instagramdan paylaşım yapmış “bu sefer masada ben varım” diye… Sorun da bu ya! Masada yine sen varsın!

İşçinin gücüyle değil işçiyi kırarak masaya oturdular

Toplu sözleşmeler masada değil fabrikalarda ve meydanlarda kazanılır. Türk Metal ve MESS arasındaki son görüşmede kapalı kapılar arkasında uzun saatler boyunca müzakere yapılıyormuş gibi bir görüntü verilmesinin sebebi bellidir. Metal işçisinin gündeminden grevi çıkartmak, eyleme geçen işçiyi beklemeye almaktır. On binlerle alanları doldurarak, fabrikalarda üretimden gücünü kullanarak öz güveni artan MESS’ten hakkımızı söke söke alacağız demeye başlayan Türk Metal işçisi şimdi acaba “MESS bize ne verecek” diye gözünü masaya çevirmiştir.

Fabrikalarda hep birlikte greve doğru yürüyüşlerde ve eylemlerde tek yumruk olan binlerce işçi dün akşamdan itibaren üçerli beşerli gruplar halinde “yüzde kaç olur” dedikodularını tartışmaya başlamıştır. Eğer bu görüşmeler fabrikalarda gümbür gümbür eylemler devam ettirilirken, üretimdeki duruşların süresi artarken yapılıyor olsaydı elbette ki diyecek bir şey olmazdı. Ancak bu yapılan eylem kırıcılığıdır. Pevrul Kavlak masaya işçinin gücüyle değil, işçinin gücünü ve birliğini kırarak oturmuştur. Bu masadan işçinin hayrına bir sonuç çıkma şansı yoktur.  

Hak verilmez alınır!

Türk Metal işçisi! MESS bize ne verecek ya da Pevrul Kavlak masadan ne alacak diye gözünü masaya dikme! Grev diyen, Birleşik Metal-İş’li sınıf kardeşlerine yüzünü çevir. Yöneticiler elini MESS’e uzatıyor sen ayrı gayrı demeden elini metal işçisi kardeşine uzat! Sen de grev komitelerini kur! Bunu daha önce yaptın… 2015’te tüm ülkede yarattığın fırtınayı fiilen kurduğun komitelerle kendi kaderini kendi ellerine alarak yarattın. Sana ölümü gösterip seni sıtmaya razı etmeye çalışıyorlar… Oysa senin insanca yaşamak hakkındır! Ne verecekler diye bekleme sen alırsan hakkını söke söke alacaksın!

 Metal İşçisinin Sesi