Sivas katliamında yitirdiklerimizi İstanbul İkitelli’de andık

Devrimci İşçi Partisi, Sivas katliamının 25. yılında, yitirdiklerimizi anmak için, 7 Temmuz Cumartesi günü saat 17:00’de İkitelli Eğitim Sen bürosunda bir etkinlik düzenledi. Etkinliğe İkitelli mahallesinde yaşayan emekçi halkın katılımının yoğundu. Yalnızca bir anma olmayan, yitirdiklerimizi yaşatacak mücadele yollarının da tartışıldığı etkinlik, 2 Temmuz 1993’te gerçekleşen katliamda yaşamını yitirenler ve tüm devrim şehitleri için bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. 

Saygı duruşunun ardından katliamın yaşandığı günü anlatan belgesel gösterildi. İlgiyle izlenen belgesel gösteriminden sonra bir yoldaşımız katliamın arka planını ele alan detaylı bir sunum yaptı.

Yoldaşımız Sivas katliamının tek bir olay olarak değerlendirilemeyeceğini, yaşananların o dönemde Türkiye siyasetinde önemli dönüm noktalarına denk düştüğünü ifade ettikten sonra 1993 yılının aynı zamanda toplumsal yükselişlerin de gerçekleştiği yıllar olduğunu belirtti. Katliamın, bir taraftan sınıf mücadelesi yükselirken diğer taraftan da Kürt halkının özgürlük mücadelesinin yükseldiği bir dönemde gerçekleştiğinin altını çizdi. Tüm bu gelişmelerle birlikte Sivas’ta Madımak otelinin yakılmasının devletin toplumu kutuplaştırma operasyonu olduğuna dikkat çekti.

Katliamların son bulması için verilecek mücadele yöntemleri üzerine yapılan tartışmaların ardından etkinlik sona erdi.