Sağlık emekçilerinin 8 Mart açıklamasına özel güvenlik saldırısı

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününde kadınların yoğunluklu çalıştığı bir sektör olan hastanelerde kadın sağlık emekçilerinin yaşadıkları sorunları dile getirecekleri bir basın açıklaması yapmak üzere bir araya gelen sağlık emekçilerine özel güvenlik saldırdı.

 

Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi önünde saat 12:00’de bir araya gelen sağlıkçılar “Vardık varız varolacağız, yaşasın 8 Mart’’ yazılı pankartlarını açtılar.

Basın açıklaması başladığı esnada özel güvenlik amiri hiç bir yetkisi olmadığı halde basın açıklamasını engellemeye çalıştı. Sağlık emekçileri güvenlik amirinin izin vermemesi ve engellemesine rağmen basın açıklamasını okumaya devam ettiler. Bunun üzerine güvenlik amiri pankartı yırtarak basın açıklaması metnini sendika şube sekreterinin elinden zorla aldı.

Yoğun yağışın altında basın açıklaması yapmaya çalışan sağlık emekçileri hep birlikte “baskılar bizi yıldıramaz!’’ sloganını attılar. Güvenlik amiri ile çalışanlar arasında arbede yaşandı. Yaşanan arbede üzerine hastanede görev yapan sivil polisler geldi. Polisin uyarısına rağmen zorba tavrından vazgeçmeyen güvenlik amiri zorla uzaklaştırıldı. Çevrede bulunan kadınların da eyleme destek vermesi üzerine sağlık emekçileri basın açıklamasını sloganlar atarak ve kısa bir açıklama yaparak bitirdiler.

 

Sağlık emekçileri, basın açıklamasını hiç bir hukuki dayanağı olmadan engelleyen güvenlik amiri hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını ifade ettiler.