Ölümünün ikinci yılında, yoldaşımız Atlen Yıldırım’ı andık

Devrimci İşçi Partisi Merkez Komitesi üyesi Atlen Yıldırım yoldaşımızı, ölümünün ikinci yılında mezarının başında ve Devrimci İşçi Partisi İzmir bürosunda andık.

İki yıl önce kaybettiğimiz Atlen Yıldırım bugün (15 Nisan) önce İzmir Karşıyaka'da bulunan Doğançay Mezarlığı'nda ailesi ve yoldaşlarının katılımıyla anıldı. Mezar başında yapılan temsili anmada Atlen Yıldırım nezdinde dünya devrim mücadelesinde kaybedilen tüm devrimciler ve işçiler için saygı duruşu yapıldı. Saygı duruşunun ardından Devrimci İşçi Partisi temsilcisi yoldaşımız bir konuşma gerçekleştirdi. Yoldaşımız konuşmasında, Atlen Yoldaşın mücadeleye olan inancının hiç sarsılmadığına değinerek Atlen Yıldırım’ın hayatının son gününe kadar tam bir devrimci gibi yaşadığını dile getirdi. Atlen Yıldırım’ın her zaman işçi sınıfının mücadelesi içinde öncü olarak anılacağını söyledi.

Mezar başında yapılan anmanın ardından Devrimci işçi Partisi İzmir Bürosu’nda bir anma gerçekleştirildi. Anma yapılan saygı duruşunun ardından sinevizyon gösterimi ile başladı. Gösterimin ardından konuşma yapan bir yoldaşımız, bugün için Atlen Yıldırım’ı anmanın yöntemi Devrimci İşçi Partisi’nin siyasetinin işçi sınıfı içinde yaygınlaştırılması ile mümkün olacağını söyledi.  Atlen Yıldırım’ın hayatının sonuna kadar savunduğu bu programın temellerinin Siyonist İsrail’in her saldırısına karşı direnen Filistinlilerin, emperyalistler tarafından kuşatılmaya çalışılan Ortadoğu halklarının, son olarak günbegün istibdadın baskısı ve kapitalizmin çarkı içinde sömürülen Türkiye işçi sınıfının programı olduğunu vurguladı. Bu istibdadın ancak Atlen Yıldırım’ın bıraktığı mirası omuzlamakla yıkılabileceği dile getirildi.

Devrimci İşçi Partisi temsilcisinin konuşmasının ardından katılımcılara söz verildi. İlk sözü alan Atlen Yoldaş’ın eşi Atlen Yoldaşın mücadeleci yanından bahsederek anılarını aktardı. Kızı ise ilk politikleşme sürecini anlatarak zindanlarda işkence gördüğü süreçlerde bile devrime olan inancını yitirmediğini söyledi.  Son olarak söz alan bir yoldaş Atlen Yıldırım’ın hasta olduğu son günlerinde dahi Devrimci İşçi Partisi’nin inşası için çalıştığını dile getirerek, şimdi onun yokluğunda istibdadı yıkmak için 1 değil 5 Atlen Yıldırım olmak gerektiğini vurguladı. Etkinlik konuşmaların ardından sona erdi.