Kocaeli Üniversitesi öğrencilerinden YÖK eylemi

12 Eylül askeri darbesinin ürünü, üniversitelerdeki muhalefeti yok etmek, üniversiteleri piyasalaştırmak, bilimi ve düşünceyi sermayenin hegemonyasına sokmak için kurulan YÖK, 6 Kasım’da kuruluş yıldönümünde Kocaeli Üniversitesi'nde protesto edildi.

11.30’da fakülte önlerinde toplanan öğrenciler birleşerek Sosyal Tesisler'e sloganlarla geldiler. Saat 12.00’de Sosyal Tesisler'de birleşen öğrenciler, rektörlüke doğru yürüyüşe geçtiler. Yürüyüşte "Üniversitelerde taşeron istemiyoruz", "YÖK kalkacak polis gidecek üniversiteler bizimle özgürleşecek", "Be zıman jiyan nabe", "Para satır cop üniversiteden dışarı" sloganları atıldı.

Rektörlüğün önüne sloganlarla gelen öğrenciler basın açıklaması yaptılar. Basın açıklamasında şu sözler yer aldı:

"Parasız, bilimsel, demokratik, nitelikli, laik, anadilde bir eğitim hiçbir gerekçe ile reddedilemeyecek temel bir hak olması gerekirken, günümüzde sermayenin ihtiyaçlarını karşılamaktan öteye gitmiyor. Üniversitelerimiz kâr hırsıyla, ticarethaneler olarak işletiliyor. Tüm gençlere nitelikli ve ücretsiz olarak sağlanması gereken eğitim her gün daha fazla paralı hale getiriliyor. Bizlere "paran yoksa eğitim alamazsın" anlayışı dayatılırken arkadaşlarımız okuyabilmek için çalıştıkları yerlerde iş cinayetlerine kurban gidiyorlar. Sermaye politikalarıyla, üniversitelerin ucuz iş gücü oluşturma merkezleri haline gelmesiyle geleceksizliğe mahkûm edilen gençlik, aynı zamanda müfredatlar ile resmi ideolojinin ve Ortaçağ hurafelerinin bataklığına çekilmeye çalışılıyor. Ve kariyer hayalleriyle bizleri kandırmaya çalışıyorlar. Bu şekilde gençliğin bilimsel bilgiye, kültüre ve sanata erişiminin yolları kapatılıyor. Ne kadar çok sömürebilirsek o kadar iyi anlayışı bizleri ağzına kadar dolu, balık istifi sınıflarda eğitim görmeye zorluyor. Sermaye ve temsilcisi AKP kendi iktidarı için tehdit olarak gördüğü üniversiteleri her alanda kuşatmaya çalışırken, bizler her defasında yılmadan, yıkılmadan söz yetki karar hakkı için, demokratik üniversite için AKP'ye ve YÖK'e karşı mücadele etmeye devam edeceğiz. Birlik içinde mücadele ederek istediğimiz üniversiteyi beraber yaratacağız!"

Basın açıklaması okunduktan sonra eylem sona erdi.