İzmir’de “Demokrasi için bir nefes” mitingi düzenlendi

İzmir’de mafya, soygun ve katliam düzenine karşı “Demokrasi için bir nefes” çağrısı ile miting düzenlendi. HDP İzmir İl binasına yapılan ve içeride bulunan Deniz Poyraz’ın katledildiği saldırıya tepki göstermek için İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri’nin çağrısıyla yapılan miting 18.00’da Gündoğdu Meydanı’nda yapıldı. Miting Cumhuriyet Meydanı’nda toplanma ve Gündoğdu Meydanı’na yürüyüş ile başladı. Mitinge DİSK, KESK, TMMOB, TTB, siyasi partiler, dernekler, EYT’liler katıldı. 

Mitingde ortak basın açıklamasını DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı okudu. Açıklamasına Sarı, kutuplaştırıcı, ayrıştırıcı politikalarla toplumun bölünmeye çalışıldığını, yaratılan korku iklimiyle tüm toplumsal kesimlerin hapsedilmek istendiğini vurgulayarak başladı. Açıklamanın devamında HDP binasına yapılan saldırı ve Deniz Poyraz’ın katledilmesi hatırlatıldı. Bu iktidarın ve düzenin çürüdüğünü belirten Sarı, ülke ekonomisinin mafya-siyaset-rant üçgenine teslim edildiğini; emekçiler ve yoksul halkın ise pandeminin de krizin de bedelini en ağır şekilde ödediğini vurguladı. Artan vergilerle, temel tüketim mallarına yapılan zamlarla alım gücünün düştüğünü, yoksulluk sınırının altındaki ücretlerle toplumun büyük bir kesiminin nefes alamadığını belirtti. 

Basın açıklamasının ardından HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar da söz aldı. Sancar açıklamasında Deniz Poyraz’ı hedef alan kurşunların Türk ve Kürt halkının ortak mücadelesini bitirmek istediğine, fakat buna cevabın İzmir’de miting meydanında verildiğine dikkat çekti. Sancar açıklamasının devamında Deniz Gezmiş’in idam sehpasına çıktığında son sözünün Türk ve Kürt halklarının ortak mücadelesini haykırmak olduğunu hatırlatarak, halkların birliğinin önemini vurguladı. Buldan ve Sancar’ın ardından EMEP Genel Başkan Yardımcısı Selma Gürkan ve TÖP Dönem Sözcüsü Juliana Gözen de birer konuşma gerçekleştirdi.

Devrimci İşçi Partisi olarak iş, aş ve hürriyet isteyen bir Türk işçisinin, Kürt kardeşi esir oldukça bu isteğine ulaşamayacağını belirterek “Yaşasın işçilerin birliği, halkların kardeşliği” şiarıyla mitinge  katıldık.