İstanbul'da 8 Mart mitingi: "Kadınların isyanı sandığınızdan büyük"

Devrimci İşçi Partili Kadınlar'ın da içinde yer aldığı İstanbul 8 Mart Kadın Platformu'nun çağrısı binlerce kadın 9 Mart Pazar günü Kadıköy'de buluştu. Gezi ile başlayan halk isyanına da atıfla "Kadınız isyandayız. Kurtuluşumuz ve özgürlüğümüz için alanlardayız" başlığı ile düzenlenen miting Haydarpaşa Numune Hastanesi'nden Kadıköy İskelesi'ne yapılan yürüyüşün ardından başladı. 

Kadın örgütleri, feminist kadınlar, sendika, siyasi parti ve çevrelerden kadınların biraraya geldiği mitingde güvenceli işten kreşe, kürtaj hakkından gözaltındaki tacize, evdeki görünmeyen emekten kadın cinayetlerine birçok konuda kadınlar taleplerini ifade etti. Mitingin en kitlesel kortejini Demokratik Özgür Kadın Hareketi oluştururken, her yaştan Kürt kadınlar Rojava devrimii selamlayan pankartla, Sakine Cansız, Leyla Şaylemez ve Fidan Doğan'ın fotoğraflarını taşıdılar.

Devrimci İşçi Partili Kadınlar, "Kadınların İsyanı Sandığınızdan Büyük" pankartı ile alanda yerini aldı. "Kadınları eve hapsetmek isteyenlerin #hepsigitsin", "Her kadına iş sağlamayanların #hepsigitsin!", "Kadınları esnek, sigortasız, sendikasız çalıştıranların #hepsigitsin!", "Hamile kadınları sokakta görmek istemeyenlerin #hepsigitsin!", "Kadın öğrencilere sağlıklı barınma olanağı sağlayamanların #hepsigitsin!", "Kürtajı yasaklamak isteyenlerin #hepsigitsin!" gibi dövizlerle katılan DİP'li Kadınlar sık sık halk isyanına vurgu yapan ve mücadeleye çağıran sloganlar attı. 

Mitinge katılan kurumların kürsüden selamlanmasının ardından platform adına ortak açıklama yapıldı. Mücella Yapıcı ve Sebahat Tuncel'in de kısa birer konuşma yaptıkları miting Kardeş Türküler'in halk isyanına da mal olan şarkıları ve halaylarla son buldu.