İkitelli’de Gerçek gazetesi okur toplantısı: Düzen kavgasında oyalanma, sermayenin saldırılarına karşı örgütlen!

İkitelli’de Gerçek gazetesi okur toplantısı: Düzen kavgasında oyalanma, sermayenin saldırılarına karşı örgütlen!

İstanbul İkitelli’de, Gerçek gazetesinin Mart ayı okur toplantısı 23 Mart Cumartesi günü, Devrimci İşçi Partisi İkitelli bürosunda gerçekleştirildi. Mahalleli emekçi halkın, metal fabrikalarından işçilerin, emeklilerin ve gençlerin yoğun katılım gösterdiği okur toplantısında, yaklaşan yerel seçimler ve rant kavgası, Devrimci İşçi Partisi’nin yerel seçimlerdeki tutumu, seçimlerin ardından başlayacak sınıf saldırıları, emeklilerin durumu ve emeklilik sistemi tartışıldı.

DİP Genel Başkan Yardımcısı Levent Dölek’in Gerçek gazetesi Mart sayısının sunumunu yaptığı toplantıda yoldaşımız konuşmasına emekçi mahalle halkının Newroz bayramını kutlayarak başladı. Yaşadığımız coğrafyada Newroz bayramının önemini, yıllarca bu bayramın Kürt halkına yasaklandığını, Newroz meydanlarının mücadeleler ile kazanıldığını ve Kürt halkının esareti sürdükçe bu bayramı Newroz adıyla kutlayacağımızı belirtti. Yoldaşımız sunumunda, yaklaşan yerel seçimlerle ilgili, burjuva partilerinin rant kavgasına giriştiğini, işçi ve emekçi halka bu kavgadan bir fayda olmadığını, Devrimci İşçi Partisi’nin örgütlenme ve mücadele seferberliği çağrısının yerel seçimlere giderken de sürdüğünü, seçimlerin ardından işçi emekçilere dayatılacak olan kemer sıkma programına karşı işçi direnişlerini, grev alanlarını, fabrikaları sermayenin saldırılarına karşı mücadele mevzileri yapmamız gerektiğini belitti.

Gazete sunumunun ardından okur toplantısı katılımcıların soru ve katkılarıyla devam etti. Yapılan katkılarda, emeklilerin bu süreçte yaşadığı zorluklar, emekliliğin gençler için çok zor bir hal aldığını, bu sorunun gençler için büyük bir gelecek sorunu olduğunun altı çizildi. Salonda alınan sözlerde, yerel seçimlerin emekçilerin sorunlarına çözüm bulamayacağını ve seçim sonrası saldırılara karşı hazırlanma vurgusu yapıldı.

Son olarak rant kavgasına oy yok, düzen siyasetinin dayatmalarına ve sermayenin sınıf saldırısına karşı örgütlenme ve mücadele seferberliği çağrısı yapılarak okur toplantısı sonlandırıldı.