Hemşirelik haftasında sağlık emekçileri eylemdeydi

12 Mayıs Hemşirelik haftası kapsamında tüm hastanelerde ve sağlık kurumlarında SES'in (Sağlık Emekçileri Sendikası) öncülüğünde basın açıklamaları gerçekleştirildi. İstanbul'da ise iki yerde basın açıklaması gerçekleştirildi. 

Açıklamalardan biri akırköy Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil servisi önünde yapıldı. Hemşirelerin sorunlarına mizahi dille değinen dövizlerin de taşındığı eylemde, AKP Hükümeti'nin KHK'lar ile ihraç ettiği üyeler konuşma yaptılar. Basın açıklamasında ise, yoğun çalışma temposundan esnek, kuralsız, angarya çalışmaya kadar birçok soruna değinildi Sağlıkta piyasalaşmanın geldiği noktada iş yükünün daha da arttığına ve güvencesizleştirmenin önünün açıldığına değinilerek sürekli çıkarılan KHK'lar ile 657'nin kaldırılmaya çalışıldığının önemine değinildi. 

Basın açıklamasının yapıldığı bir diğer merkez de Çapa Tıp Fakültesi idi. Çapa Tıp Fakültesi önünde toplanan sağlık emekçileri pankartlarını açtığı sırada fakülte sekreterinin emri üzerine özel güvenlik birimleri hiçbir yetkileri olmadığı halde eylemin yapılmasına izin vermediler. Sağlık emekçileri basın açıklamasını yapmak istediklerini uygun bir dille ifade etmelerine rağmen, sivil polislerin de desteğiyle özel güvenlik birimleri emekçilere saldırdı. Sağlık emekçileri kararlı duruşları sayesinde yürüyüşe geçip basın açıklamalarını yaptılar. Hem saldırı anında hem de basın açıklaması esnasında sık sık ''baskılar bizi yıldıramaz!'' sloganını attılar. Yapılan basın açıklamasında hemşirelerin sorunlarına değinirken ayrıca yapılan saldırının hesabını soracaklarını ve emri verenden uygulayana kadar hepsi hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını ifade ederek basın açıklamasına sonlandırdılar.