Gamak grevi devam ediyor

İstanbul Dudullu Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunan Gamak fabrikasında 15 Ekim'de başlayan grev devam ediyor. Temmuz ayında başlayan toplu iş sözleşmesi görüşmeleri sonucunda, fabrikada örgütlü olan Çelik-İş Sendikası ile patron arasında anlaşma sağlanamamış, bunun üzerine Gamak işçilerinin isteğiyle Çelik-İş, 1 Ekim'de grev kararı almıştı. 

Gamak işçileri, en başta aynı işi yapan işçiler arasındaki ücret kademelendirmesinin kaldırılmasını talep ediyorlar. Patronun önerdiği % 8-13 arası zam oranına karşılık % 35 zam istiyorlar. Ortalama kıdemin 10 yıl olduğu fabrikada ortalama saat ücreti ise 8.24 lira.

Grevin ilk gününde, Çelik-İş Sendikası yetkilileri, sadece grev gözcülerini fabrika önünde bırakıp geri kalan işçileri zorla evlerine göndermişti. Ziyaretimiz sırasında bu uygulamanın devam ettiğini gördük. Fabrikada görüştüğümüz Çelik-İş İstanbul 2 No'lu Şube Başkanı Hasan Şam, grevin başından bu yana patronun herhangi bir görüşme talebinde bulunmadığını belirtti.

Fabrika önünde sohbet ettiğimiz grev gözcüsü işçiler, ilk günlerde fabrikada çalışmayı sürdüren 100 işçi arkadaşlarının daha sendikaya üye olup greve katıldığını söylediler. Bugün itibarıyla Gamak fabrikasında 867 sendikalı işçi bulunuyor. İşçiler, talepleri kabul edilene kadar mücadeleye devam edeceklerini vurguladılar.