Euphoria işçilerinden patrona son uyarı

Antalya’da 9 Şubat Perşembe günü Prince Group’a bağlı Euphoria Otel işçilerinin düzenlemiş olduğu eylem yazılı taahhüt kazanımıyla sonuçlanmıştı. Aylardır ve hatta kimi işçilerin yıllardır alamadığı maaşları, kıdem ve ihbar tazminatları için Prince Group Plaza önünde işçiler haklarını aramaya gitmiş ve patronla görüşen işçi heyeti ıslak imzalı, tarih belirten yazılı bir taahhütname almıştı.

Yazılı taahhütte yer alan tarihin son gününde tüm maaşlar ve tazminatlar yerine sadece 2 aylık maaş ödemesi yapan patrona karşı, Euphoria işçileri 13 Mart Pazartesi günü saat 11:00’de tekrar plaza önünde toplandılar. Tıpkı 9 Şubat günü gibi OHAL’in bahane edilmesine rağmen bu kez işçiler basın açıklamalarını ne olursa olsun yapacaklarını dile getirerek kararlı bir biçimde açıklamayı okudular. Açıklama sırasında patronların baş koruması şirketin güvenlik müdürü de kapı önüne çıkarak samimiyetsiz açıklamalarda bulunmak istese de açıklama olağan seyrinde devam etti.

Açıklamayı okuyan kadın işçi şu sözlere yer verdi: “Bizler bütün bir sezon patronların tesislerinde onurlu bir davranış sergileyip işleri aksatmadıysak, yeri geldiği zaman evimize gitmeyip işimizin başında durduysak, patronlardan da aynı onuru, şerefi ve haysiyeti, verdikleri sözlerin arkasında durarak göstermelerini istiyoruz. 8 ayı geçen süreye rağmen, çalışanların haklarının ödenmesi konusunda hala ‘Para yok…’ denmesi, hiç kimseyi ikna ve tatmin eden bir cevap değildir. Bunca zaman şirketin verdiği sözlere güvenerek beklemiş olan bizler, onurlu bir davranış sergilenerek verilen sözlerin tutulmasını istiyoruz. Bundan sonraki adımımızın, bir önceki görüşmemizde ‘Eğer verdiğim tarihte ödemezsem gelin şirket önünde çadır kurun!’ sözüne istinaden, şirket önünde çadır kurulacağı ve açlık grevine başlanacağını bilmenizi isteriz.”

Alkışların ardından açıklamaya katılan herkese teşekkür edildi. Basın açıklamasında patrona 1 hafta cevap mühleti tanıyan işçiler, haftaya gerekirse çadırların kurulup nöbet tutulacağı ve eğer bu da yetmezse açlık grevine gidileceği uyarısında bulundular.