Eaton'da greve devam

Toplamda yüz iki bin işçinin çalıştığı, 140 farklı fabrikada üretim yapan ve Avrupa'nın pek çok ülkesine her çeşit hortumu üreten EATON'un, Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesindeki (ÇOSB) Polimer Kauçuk fabrikasında işçiler greve çıktı.

Sendika ile fabrika yönetimi arasındaki görüşmelerde Petrol-İş ilk olarak %35 zam istedi, fabrika yönetimi %8 teklif edince pazarlık %23'e karşı %13'te tıkandı. Bunun üzerine işçiler 17 Haziran'da greve çıktı. İşçiler grevden beş gün önce Çerkezköy'de büyük bir eylem gerçekleştirmişti. Greve çıktıklarında ise ÇOSB'de seksen araçlık konvoyla diğer fabrikalardaki işçilere grevlerini duyurdular.

Kendi sitesinde 2013 yılında yaptığı 22 milyar dolarlık satışla övünen EATON, açlık sınırının altında ücret alan işçilerin insanca bir yaşam sürebilmek için maaşlarına zam istemelerine ise komik tekliflerle karşılık veriyor. İşçiler tehlikeli kimyasal maddelerle çalışıp hayatlarını ortaya koyarken patronlar kırdıkları rekorlarla övünüyor!

ÇOSB'deki fabrikalarının önünde çadır kuran işçiler, istedikleri zam oranını alana kadar grevi sürdürmeye kararlı. Devrimci İşçi Partisi olarak fabrikaya gerçekleştirdiğimiz ziyarette işçiler, Yeşilçam filmlerindeki iyi kalpli patronlarla bunca yıldır gerçek hayatta karşılaşmadıklarını, dünyanın hiçbir yerinde de karşılaşamayacaklarını söylediler. Patronlar işçilere karşı nasıl birlik olabiliyorsa işçilerin de en son Bursa'da metal işçilerinin gösterdiği birliği kendi grevlerinde de gösterip, başta ÇOSB olmak üzere, diğer fabrikalara da ulaşıp bu birlikteliği büyütmeye, mücadeleyi sürdürmeye kararlılar.