Direnişlerinin 44. gününde TÜVTÜRK işçilerine ziyaret

Eskişehir TÜVTÜRK

TÜVTÜRK’e bağlı taşeron şirket Reysaş Eskişehir Taşıt Muayene İstasyonu’nda çalışan 15 işçi, DİSK’e bağlı Nakliyat-İş sendikasına üye oldukları gerekçesiyle geçtiğimiz Kasım ayında işten çıkarıldı. Direnişin 44. gününde Gerçek gazetesi olarak işçileri ziyaret ettik.

2008’den sonra yüzde ellisi özelleştirilen araç muayene istasyonlarının Eskişehir’deki şubesinde çalışan işçiler, işyerindeki fiziki koşulların yetersizliği, ısıtıcıların çalışmaması, düşük maaş ve görev tanımında olmayan işlerin yaptırılması gibi sebeplerle bakanlığa şikâyette bulundu. Bunun üzerine patron şikâyette bulunan işçileri işten çıkarmakla tehdit etti. Tehditlere göz yummayan ve örgütlü bir tavır sergileyen işçiler ise anayasal haklarını kullanarak sendikalaşma sürecini başlattı ve DİSK’e bağlı Nakliyat-İş sendikasına üye oldu. İşçilerin sendikalaşma sürecini hazmedemeyen patron 15 işçiyi İş Kanunu’nun 25/2 maddesi bahanesiyle tazminatsız işten çıkardı. Üstelik işi yavaşlattıkları ve iş yerini bir aylık gelirlerinden daha fazla zarara uğrattıkları gerekçesiyle atılan her işçiye tazminat davası açıldı.

İşçiler birçok zorlu koşula ve soğuk havaya rağmen 44 gündür direnişlerine kararlılıkla devam ediyorlar. Gerçekleştirdiğimiz ziyaret esnasında da direniş çadırından ayrılmayacaklarını, haklı mücadelelerini sonuna kadar sürdüreceklerini, işlerine dönüp işyerlerine sendikayı sokana kadar mücadele edeceklerini belirttiler.