Dersim’e Dersim demek için Kadıköy’de basın açıklaması

Dersim isim

Dersim Belediye Meclisi 7 Mayıs’taki toplantısında Dersim halkının meşru ve tarihsel hakkı olan Dersim isminin yeniden belediye binasına asılması kararını çıkarmıştı. Bu kararın kamuoyuna duyurulmasının ardından Belediye Meclisi, MHP ile başlayan sözlü saldırılara, kışkırtmalara ve geçmiş katliamlar referans gösterilerek tehditlere maruz kalmıştı.

DEDEFin (Dersim Dernekleri Federasyonu) çağrısıyla hem yapılan bu saldırıları protesto etmek hem de Dersim halkının haklı talebine her yerden destek olabilmek için 31 Mayıs 2019 saat 19:00’da Kadıköy Rıhtım’da bir basın açıklaması gerçekleştirildi.Birçok Dersim derneğinin ve siyasi kurumun yanında Devrimci İşçi Partisi olarak biz de basın açıklamasına katılarak destek verdik.

Basın açıklamasını DEDEF adına Hasan Şen okudu.  Yapılan açıklamada Dersim isminin yalnızca tarihsel olarak değil, politik olarak da Dersim olması gerektiğini belirterek isim mücadelesinin Dersim halkının var oluş mücadelesiyle eş gittiği üzerinde durdu. Tüm emek ve demokrasi güçlerini de bu mücadelede yan yana olmaya ve bu mücadeleye omuz vermeye çağırdı. DEDEF olarak Dersim isminin geri alınması mücadelesini sonuna kadar yürüteceklerini belirterek nefret söylemiyle halkı kışkırtan MHP’li vekile suç duyurusunda bulunulduğunun ve sürecin takipçisi olacaklarının altını çizdi.

Basın açıklaması sırasında ‘’Dersim onurdur onuruna sahip çık!’’ sloganı sık sık atıldı. Açıklama alkışlarla son buldu.