Belediye-İş İstanbul 2 Nolu Şube 11. Olağan Genel Kurulu'nu yaptı

 

Belediye-İş Sendikası İstanbul 2 Nolu Şube 11. Olağan Genel Kurulu'nu 11 Mart Cumartesi günü Zeytinburnu Kazlıçeşme Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdi. Çeşitli sendikalardan, siyasi partilerden temsilcilerin ve milletvekillerinin katıldığı genel kurula Devrimci İşçi Partisi olarak biz de katıldık.

Genel kurul delegelerin salt çoğunluğunun sağlanması ve divan seçimiyle başladı. Divan seçiminin ardından yapılan saygı duruşu ve divanın sunduğu gündem önerisinin delegeler tarafından kabulüyle genel kurul devam etti. Genel kurul delegeliğinin çoğunu 6 ay boyunca OHAL dinlemeden çadırlarında mücadele eden Avcılar Belediyesi taşeron temizlik işçileri oluşturdu. Buna rağmen Belediye-İş son dönemlerin en az katılımlı genel kurulunu gerçekleştirdi. Açılış konuşmasını divan başkanı yaptı.

Divan başkanı yaptığı konuşmada içinden geçmekte olduğumuz sürecin önemine vurgu yaparak, getirilecek olan anayasa değişiklik paketi oylamasında Belediye-İş Sendikası’nın tamamının oyunun HAYIR olması gerektiği üzerinde durdu. Genel kurulda konuşmalara etki eden diğer bir konu ise, referandumdan ‘evet’ çıkması durumunda kıdem tazminatının bir gecede kaldırılacağıydı. Ayrıca kıdem tazminatının yalnızca Belediye-İş için değil tüm Türk-İş için kırmızı çizgi olduğu ve bunun ne olursa olsun patronlar tarafından yağmalanmasına izin verilmeyeceği haykırarak ifade edildi.

Genel kurul diğer gündem maddesi olan konuk konuşmalarıyla devam etti. Tüm konukların konuşmalarının içeriği referandum ve kıdem tazminatı üzerine oldu. Genel kurul seçim gündeminde yönetim kuruluna mevcut yönetimin neredeyse aynısını aday olarak sundu. Yalnızca Avcılar Belediyesi işçilerinden bir aday çıktı. Başkanlığa Erol Özdemir, başkan yardımcılığına Ercan Gürünlü, mali sekreterliğe Savaş Doğan, yönetim kurulu üyeliğine Şahin Yılmaz ve Hamza Akpınar seçildi.

Devrimci İşçi Partisi olarak “Kardeş kavgasına HAYIR!’’ manşetiyle çıkan Gerçek gazetesini işçilerle buluşturduk. Uzunca sohbetler ettik. “Kazanılmış haklarımızın cumhurpatronluğu rejimi tarafından gasp edilmesine HAYIR!’’ şiarlı bildirilerimizi de genel kurulda dağıttık. İşçilerle yaptığımız konuşmalarımızda yalnızca Belediye-İş’in referandumda HAYIR demesi yetmez tüm Türk-İş’in HAYIR demesi gerektiği ve Belediye-İş’in de mücadeleci bir sendika olarak bu görevi üstlenmesi gerektiğini vurguladık. İşçilerin bize de hak vermesi sohbetlerimizi derinleştirdi.