BEDAŞ işçisi hak kavgasında!

BEDAŞ'ın özelleştirilmesinin ardından 2 ay kadar kısa bir süre geçmesine rağmen şirketi devralan Cengiz-Kolin-Limak ortaklığı ilk olarak işçilerin kazanılmış haklarına ve iş güvencelerine saldırarak BEDAŞ’ta çalışan 12’si Enerji-Sen Yönetim Kurulu Üyesi olmak üzere, 540 işçiyi 1 Ağustos günü işten çıkardı.

Bir yıl önce taşeron sistemine karşı mücadeleye girişen Enerji-Sen üyesi işçiler, direnişe geçmiş ve önemli kazanımlar elde etmişlerdi. Şubat 2013'de, BEDAŞ'ın asıl işçisi oldukları İş Mahkemesi tarafından karara bağlanmışken, 540 BEDAŞ işçisi taşeronlarla yapılan sözleşmenin sona erdiği ve doğrudan işçilerle sözleşme yenileneceği gerekçesiyle işten çıkartılmışlardı.

1 Ağustos günü sendika düşmanlığı ve işçi kıyımı yapan BEDAŞ’a seslenen Enerji-Sen Genel Başkanı Ali Duman “Yüzlerce arkadaşımız işten çıkarılmışken kimse bizden sessiz kalmamızı beklemesin” dedi ve ertesi gün de Genel Müdürlük önünde olacaklarını belirtti.

2 Ağustos günü işçiler sabah 8:30'dan itibaren Taksim Talimhane’deki BEDAŞ Genel Müdürlüğü önünde toplanmaya başladılar. Gün boyu şarkılarla, türkülerle, halaylarla direnişe geçen işçiler kapının önüne de “İşimize, emeğimize, geleceğimize sahip çıkıyoruz” pankartını astılar. Polisin aldığı sıkı güvenlik önlemleri dikkatlerden kaçmadı. Çünkü Gezi Parkı eylemlerinin etkisi adeta işçilerin üzerine sinmişti. Sık sık "Bu daha başlangıç mücadeleye devam" sloganı atılıyordu. Üstelik Gezi Parkında atılan sloganlardan biri değiştirilerek direnişe uyarlanmıştı; "At bakalım, at bakalım, işçiyi at bakalım; işçiyi çıkar, direnişi gör, Enerji-Sen kim bakalım!" Sloganlar ardı ardına gür bir sesle en az 3-4 kere tekrarlanıyordu.

Öğlen saatlerinde işçilerin taleplerini iletmek üzere DİSK Genel Başkanı Kani Beko, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, Enerji-Sen Genel Başkanı Ali Duman, Enerji-Sen Genel Sekreteri Alişan Doğan, DİSK Hukuk Dairesinden Necdet Okcan ve İstanbul Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel’den oluşan bir heyet Genel Müdürlük binasına girdi.

Yaklaşık iki saat süren görüşmenin ardından bir açıklama yapan heyet, görüşmenin yönetimin bir önceki uzlaşmaz tutumuna nazaran olumlu geçtiğini kaydetti. Yarın bir görüşme daha yapılacağını söyleyen heyet, sonucu ne olursa olsun yıllardır işte çalışan işçilerin güvenli çalışma hakları alınana kadar mücadeleye devam edileceğini belirtti.

3 Ağustos günü saat 9:00'da tekrar toplanmak üzere işçiler "Direnen direne kazanacağız", "Enerji-Sen sokakta, hak kavgasında" sloganlarıyla eylemlerine son verdiler.