Antalya’da kaldırılan dokunulmazlıklara karşı direnme çağrısı eylemi

Asıl hedef olarak HDP'li vekillerin dokunulmazlıkları olan ve toplamda AKP, MHP, CHP partilerinden 376 “Evet” oyu ile hakkında fezlekesi bulunan milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasını öngören yasa tasarısı TBMM'den geçti.

Bu durum Türkiye'nin bir çok yerinde olduğu gibi Antalya'da da protesto edildi. Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri’nin çağrısıyla, 18.30'da Attalos Meydanı’nda gerçekleşen basın açıklamasında 7 Haziran'dan bugüne dek yaratılan savaş ortamının Kürt halkına, akademisyenlere, gazetecilere yapılan baskının kendi içlerinde bile zorla gerçekleşen tasfiyelerin tek amacının neoliberal, gerici ve faşist bir diktatörlük rejimini inşa etmek olduğundan bahsedildi. Özellikle Türkiye'deki tüm yurtsever, demokrat, devrimci güçlerine seslenildi ve kardeşleşme ve uygulanmaya çalışılan istibdat rejimine karşı direnme çağrısı yapıldı.

Basın açıklaması sırasında sık sık "Diktatöre boyun eğme!", "Yaşasın halkların kardeşliği", "Direne direne kazanacağız!" ve "Faşizme karşı omuz omuza!" sloganları atıldı. Okunan basın açıklaması sonrası açıklamaya katılan kurumlara teşekkür edilerek eylem sona erdi.