KCK davasına karşı yazar dayanışması

Türkiye Yayıncılar Birliği Yayınlama Özgürlüğü Komitesi Pazartesi günü başlayan İstanbul KCK davası vesilesiyle bir toplantı düzenleyerek Özel Yetkili Mahkemelerde yayınlanan yazarlara ve eserlerini yayınlama özgürlüklerine sahip çıktı.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin İstanbul Cağaloğlu’ndaki lokalinde yapılan toplantıyı Türkiye Yayıncılar Birliği’nden Tuğrul Paşaoğlu yönetti, sunuşu ise Birliğin Yayınlama Özgürlüğü Komitesi Başkanı ve aynı zamanda KCK İstanbul davası sanığı yayıncı Ragıp Zarakolu yaptı. Toplantının düzenlenmesine destek veren Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Gazeteciler Sendikası, Türkiye Yazarlar Sendikası, Türkiye PEN, Çevirmenler Birliği, Düşünce Suçuna Karşı Girişim temsilcileri de birer konuşma yaptı. Bütün konuşmacılar, Türkiye’de düşünce özgürlüğünün ve diğer özgürlüklerin büyük bir baskı altında olduğunu vurguladılar. Ayrıca KCK İstanbul davasında sırf aydınlara gözdağı olsun diye yargılanmakta olan Profesör Büşra Ersanlı, yayıncı Ragıp Zarakolu ve yazar ve çevirmen Deniz Zarakolu ile dayanışmalarını ifade ettiler, haklarındaki iddiaların derhal düşürülmesini talep ettiler.

KCK İstanbul davasında sanıklara destek için İstanbul’da bulunan Uluslararası Yayıncılar Birliği Yayınlama Özgürlüğü Komitesi Başkanı Bjorn Smith-Simonsen ile Uluslararası PEN Hapisteki Yazarlar Komitesi Direktörü Sara Whyatt da toplantıda konuşacaklardı. Ancak yabancı heyetin bilgisayar ve telefonları mahkemede çalındığı için (ama paraları çalınmamıştı!) bu konuşmacılar jandarma karakolunda çalınan eşyaları için işlemler dolayısıyla toplantıya katılamadılar. Yalnızca Uluslararası PEN Başkan Yardımcısı Eugene Schoulgin heyeti temsilen toplantıya gecikerek de olsa katılabildi. Schoulgin konuşmasında Türkiye’nin bir McCarthy’cilik döneminden geçiyor olduğunu belirtti.

Toplantıya Devrimci İşçi Partisi Genel Başkanı Sungur Savran’ın yanı sıra Ankara Düşünceye Özgürlük Platformu’ndan Sibel Özbudun, Temel Demirer, Sait  Çetinoğlu ve Mahmut Konuk, Tutuklu Gazetecilerle Dayanışma Platformu sözcüsü Necati Abay, aralarında Nedim Şener ve Zeynep Oral’ın da bulunduğu gazeteciler ve birçok aydın katıldı.