Güle güle Berfo Ana

Cumartesi anneleri ilk defa cuma günü, İstanbul Galatasaray meydanında toplandılar. Ancak bu sefer farklı bir sebeple, Cumartesi annelerinin simge ismi olan Berfo Ana'nın vefatı sebebiyle.

Hayatı 12 Eylül askeri darbesinin hemen ertesinde yani, 13 Eylül 1980'de, Ardahan'ın Göle ilçesindeki Okçu köyündeki evinden gözaltına alınan oğlu, Cemil Kırbayır'ı aramakla geçen Berfo Ana, "Benim evladım gelir diye kapıyı, bacayı açık bıraktım. Ay geçti, gün geçti, sene geçti benim çocuğum gelmedi. Benim çocuğum ölmüşsse cenazesini bana versinler" diyen bir Cumartesi Annesi'ydi.

Dönemin yetkililerinin, Cemil Kırbayır'ın "firar ettiğini" söylemiş olmasına rağmen, görgü tanıkları, Cemil'i, " işkencecilerin" öldürdüğünü söylüyordu. Bu durum, TBMM İnsan Hakları Komisyonu tarafından da tespit edilmişti.

Berfo Ana, 4 Nisan 2012'de görülmeye başlanan, dönemin Genelkurmay Başkanı, Kenal Evren ve emekli Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Tahsin Şahinkaya'nın yargılandığı davanın müdahillerindendi. Ambulansla duruşmaya gelen Berfo Ana, "sağlık durumu" gerekçesiyle duruşmaya gelmeyen Evren'e 104 yaşında: " Allah senin evini yıksın. Kenan Evren korkma. Elin ayağın boşuna titremesin. Sen benim ocağımı söndürdün. Allah da senin söndürsün. Evren utanmadın mı?" demişti.

Berfo Ana'nın cenazesi saat 10:00'da tören için Galatasaray Lisesi önüne getirildi. Berfo Ana'nın kızıl karanfillerle kaplı tabutu araçtan indirilerek omuzlarda, meydanda ki masaya kadar taşındı. Tabutun konduğu masada, "Benim annem cumartesi, Berfo Annem Cumartesi" ve "Unutmadık unuturmayacağız!" yazıları yer alırken, Cemil Kırbayır ve Berfo Ana'nın resimleri de yer aldı.

Yapılan tüm konuşmalarda Berfo Ana'nın vasiyeti olan "oğlunun kemiklerini bulma" sözü ile birlikte, kayıpların akıbetini sormaya devam etme sözü verildi. Tören sırasında, Berfo Ana'nın kızı ve oğlu da birer konuşma yaptı.

Cumartesi Anneleri'nin düzenlediği törene BDP Eş Genel Başkanları Gülten Kışanak, Selahattin Demirtaş, ÖDP Eş başkanı Alper Taş, CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Avukat Eren Keskin de katıldı.

Galatasaray Lisesi önündeki törenin ardından Berfo Ana'nın cenazesi yine omuzlarda araca taşınıp Karacaahmet Mezarlığı'nda ki Şakirin Camii'sinde gönderildi. Cenaze, buradan cenaze namazı kılınıp, Ardahan Göle'ye defnedildi.