ENA İşçisi Yalnız Değildir!

Bursa Demirtaş sanayi bölgesi, Ena Tekstil fabrikasında çalışan üç işçi sendikalı oldukları için, çeşitli bahanelerle işten çıkartıldılar. Bunun üzerine işçiler haklarını aramak için, fabrika önünde eylem kararı aldılar. 24 Ocak Cuma günü yapılan eyleme Teksif, Türk-İş’e bağlı sendikacılar ve sendika üyeleri, Antikapitalist Müslümanlar, Kızılbayrak, CHP ve Devrimci İşçi Partisi katıldı. Temsili bir siyah tabutla birlikte basın açıklamasını Teksif sendikası pilot sanayi şube başkanı Ekrem Saracoğlu okudu. Basın açıklaması şöyle:

Türk-İş 8. Bölge temsilcim,

Türk-İş’e bağlı kardeş sendikaların şube başkanları, yöneticileri ve üyeleri,

Ena Tekstil'de sendika üyesi olması nedeniyle gecenin 12’sinde sokağa bırakılan Teksif üyesi kardeşlerim,

Siyasi partilerin değerli temsilcileri,

Bizleri yalnız bırakmayan Demirtaş halkı.

Hepinizi Teksif sendikası olarak sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

Teksif Sendikası pilot sanayi şube olarak, yaklaşık 8 aydır sürdürdüğümüz örgütlenme mücadelesinde, fabrikasını adeta hapishaneye çevirerek sendika üyesi olsun ya da olmasın tüm işçilerine hukuksuz baskı ve dayatmalarda bulunan işvereni buradan tekrar kınıyorum.

Daha önce yapmış olduğumuz basın açıklamasında şöyle demiştik; üyelerimize baskılar artarsa bugün burada yaptığımız eylemin daha büyüğü yapılacağı söylenmişti.

Evet, bugün yine buradayız!

Buradan sayın işverene soruyorum; 3 arkadaşımızı sendika üyesi olduğu için işten neden çıkarttınız, işten çıkartma bahanesi olarak neden ilginç yöntemlere başvurdunuz.

Önceki gün sendika üyesi olduğu gerekçesiyle Ena Tekstil yönetimi tarafından fabrikada çalışan bayan arkadaşımızı gece yarısı 12’de sokağa bırakılması bardağı taşıran son damla olmuştur.

Anayasal hak olan sendikalaşmanın önüne bu şekilde geçmeniz hiç yakışık alır bir durum değildir.

Kardeşlerim; evinizdeki mutluluğu, dışarıdaki sosyal yaşantınızı, çocuklarınızın eğitimini, bu fabrikada çalışarak aldığı ücret belirlemektedir.

Aldığınız ücretin iyileştirilmesi sendikalı olmaktan geçer. Sendikaya üye olmak anayasanın size vermiş olduğu haktır. Sendika üyeleri kanun tarafından korunmaktadır.

Bu mücadelede sizlere omuz veren kendi işkolunda en büyük ve Türkiye’nin ikinci büyük sendikası olan Teksif Sendikası sonuna kadar yanınızdadır.

Demirtaş sanayisinde yaklaşık 40,000 tekstil çalışanının %98’i sendikasız. Sadece %2’si sendikalı, Avrupa’da ise bu oran %80’dir. Demokrasi ile yönetildiğini söylediğimiz ülkemizin büyük ayıbıdır. Biz anayasanın bize vermiş olduğu sendika hakkını örgütlenerek daha yüksek çıtalara taşırsak; daha iyi ücret, daha sosyal hak sahibi oluruz.

Bizlere vermiş olduğunuz desteklerden dolayı herkese teşekkür eder, saygılar sunarım...’’

Basın açıklamasının ardından röportaj yaptığımız işçiler, sendikalı oldukları için işten çıkartıldıklarını, işverenin diğer sendikalı olan işçileri ‘’sizin de sonunuz onlar gibi olacak sendikadan ayrılın’’ diyerek tehdit ettiğini ve bazı işçileri sendikadan ayrılması karşılığında, yönetici, müdür yardımcısı gibi statü bakımından daha yüksek mevkilere getirmekle kandırmaya çalıştığını, göz boyamak için birkaçını yönetici konumuna getirdiğini anlattılar. Ayrıca olaylardan sonra vardiya saatlerinin değiştirilip pazar gününün tatil edildiğini de (her gün eylem yapma kararı aldıkları için) belirten işçiler haklarını alana kadar fabrika önünden ayrılmayacaklarını her gün orada olacaklarını belirterek güçlü ve haklı direnişlerine devam ediyorlar.