ENA İşçileri DİP Bursa Büromuzu Ziyaret Etti

Ena Tekstilde çalışan ve sendikalı oldukları gerekçesiyle işten çıkartılan işçilerle, Devrimci İşçi Partisi Bursa büromuzda sohbet ettik.

Ena fabrikasında sendikalı olmadan önceki, sonraki ve sendikalı olma süreçlerini anlatan işçiler, sürecin psikolojik ve maddi açıdan olumsuz yönlerini de dile getirdiler. Çalışma süresince patronun yarım saatlik yemek molalarında dahi işçilerin yemeği bırakıp işe dönmelerini söylediği, işsizlik paralarını alamasınlar diye işçilere ‘’iş yok bugün gelmeyin’’ diyerek sigortaya işçilerin çalışılmamış günü olarak yansıtıp usulsüzlük yaptığından bahsettiler.

Sendikalaşma sürecinde de çeşitli zorluklar yaşadıklarını dile getiren işçiler, birçok işçi arkadaşlarının tazminatları imzalaması üzerine direnişlerinin kazanımla sonuçlanamadığını belirttiler. Kadın işçilerden birinin eşi farklı bir fabrikada çalışmasına rağmen (Ekol Teknik Bakım Üretim Lojistik Destek Hizmetleri ) hiçbir gerekçe gösterilmeksizin işten çıkartıldı.

Tazminatı imzalamayarak reddeden işçiler, şuan mahkeme sürecindeler. Mahkemenin sonuçlanmasının 1 yılı bulması bekleniyor.