Dersim Sakine Cansız'ı bağrına bastı

Paris'te katledilen 3 PKK'li kadından biri olan, PKK'nin kurucularından Sakine Cansız, 18 Ocak günü memleketi Dersim'de toprağa verildi.

Önceki akşam (17 Ocak) Diyarbakır'dan onlarca araçlık uzun bir konvoyla Dersim'e getirilen Sakine Cansız, yüzlerce Dersim'li tarafından karşılandı. Cansız'ın PKK bayrağına sarılı tabutu, hazırlanan bir odaya konulmak üzere Cemevi'ne götürüldü. Ertesi gün şehirde eczane ve fırınlar dışında esnaf kepenk açmazken, saat 11.00'de aralarında Aysel Tuğluk, Emine Ayna, Sebahat Tuncel, İdris Baluken, Ferhat Tunç gibi isimlerin yanı sıra pek çok siyasi parti ve kitle örgütünün bulunduğu onbinlerce kişi Cemevi'nde buluştu. Cemevi'nden alınan Sakine Cansız'ın naaşı, gelenek gereği Ali Baba mahallesindeki evine helallik almak için götürülmek üzere yürüyüşe geçildi. Yürüyüş sırasında sıkça atılan "Şehid namirin", "Sakine yoldaş ölümsüzdür", "PKK halktır, halk burada", "Biji serok Apo" sloganları ve PKK marşlarıyla Dersim dağları inledi. Sakine Cansız, kadınların omuzları üzerinde evinden alınıp tekrar Cemevi'ne götürüldü. Burada kurulan platformdan yapılan çağrı üzerine devrim şehitleri için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Ardından BDP İl başkanı Şerafettin Halis, Belediye başkanı Edibe Şahin, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Kemal Bülbül, milletvekilleri Levent Tüzel ile İdris Baluken ve HDK Başkanı Aysel Tuğluk birer konuşma yaptılar.

Konuşmalarda özgürlük ve barış mücedelesine atılan bu kurşunların, Kürtler'in direnişini söndüremeyeceği, Kürt kadınlarının, sıkça Dersim'in asi kızı olarak anılan, Kürdistan'da kadın mücedelesinin öncü militanı Sakine Cansız'ın izinde, bayrağı daha da yükselteceği belirtildi. Aysel Tuğluk konuşmasında bu cinayetlerin Türk gladyosu ile uluslararası gladyonun ortak yapımı olduğunu, barış isteyen, özgürlük isteyen, onuru için mücedele veren Kürt'e daima saldırıldığı, Diyarbakır zindanında kabul edilemez işkencelere maruz kalan buna rağmen insan onurunu koruyan Sakine Cansız'ın bu yüzden hedef seçildiğini belirtti.

Konuşmaların ardından dini ritüeller yapıldıktan sonra Asri Mezarlığı'na doğru omuzlarda taşınan Sakine Cansız, burada ağıtlar eşliğinde toprağa verildi.