Adkoturk grevinin sesi İzmir’de yankılandı!

Adkoturk grevinin sesi İzmir’de yankılandı!

Tekirdağ Çerkezköy’de bulunan Indomie Adkoturk fabrikası işçileri aylardır sürdürdükleri direnişlerini 23 Ağustos’tan itibaren grevle sürdürüyor. Sendikalaşma sürecinde, direniş esnasında ve son olarak grevde en öne çıkan Adkoturk fabrikasının emekçi kadınlarının mücadelesi İzmir’de de yankı buldu.

İzmir Kadın Platformu’nun çağrısıyla 25 Ağustos Çarşamba günü Alsancak’ta bir araya gelen kadınlar, Adkoturk’te en önde mücadele eden ve grevin başarıya ulaşması için elinden geleni ardına koymayan emekçi kadınları selamladı. Basın açıklamasında okunan metinde işçi sınıfının mücadelesi sonucunda anayasada güvence altına alınan örgütlenme ve grev hakkına nasıl saldırıldığı, grev başlar başlamaz kolluk kuvvetinin adeta patronlara kalkan olurcasına işçilere set çekildiği belirtildi. İstibdadın, Tekirdağ’da jandarmasıyla polisiyle engellemeye çalıştığı şeyin yalnızca Adkoturk veya Bel Karper grevleri olmadığı, işçi sınıfının ayrı gayrı demeden kadınıyla, erkeğiyle sınıf mücadelesinin en önüne atılmasından ne kadar korktuğu vurgulandı. Açıklamanın sonunda, İzmir’in tüm emekçi halkına, Bel Karper ve Adkoturk işçilerinin haklı mücadelesine ses olma çağrısı yapıldı.

Devrimci İşçi Partisi olarak katıldığımız eylemde “Emekçi kadınlar en öne!” sloganımızı yineleyerek hem Adkoturk grevcisi emekçi kadınlara selam yolladık, hem de mücadelenin sonuna kadar beraber yürüyeceğimizi haykırdık.

Bu yazı Gerçek gazetesinin Eylül 2021 tarihli 144. sayısında yayınlanmıştır.