İstanbul Üniversitesinde deprem fırsatçılığına hayır! Hasarlı binalar yerinde yenilensin!

İstanbul'da 26 Eylül'de meydana gelen 5.8 büyüklüğündeki depremde, İstanbul Üniversitesi binaları ciddi hasar gördü. Özellikle Çapa Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi ve İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Veterinerlik Fakültesi binaları büyük hasar gördü. Depremin ardından üniversite yönetimlerinin ısrarlarına rağmen öğrenciler ve emekçiler bu binalarda eğitime devam etmeyi reddetti ve binaların yenilenmesi talebiyle eylem başlattı. Gelinen aşamada fakülte binaları boşaltıldı ve üniversite yönetimleri hasarlı binalarda eğitim yapılmayacağını açıkladı. Boşaltılan fakültelerin, Hasdal’da bulunan ve geçtiğimiz yıllarda İstanbul Üniversitesine devredilen Fatih Üniversitesi binasına taşınması planlanıyor.

Taşıma planı tedbir için değil para için!

Hem İstanbul Üniversitesi Çapa hem de İstanbul Üniversitesi – Cerrahpaşa yönetimleri bugünlerde hep bir ağızdan binaların tehlike arz ettiğinden, öğrencilerin ve üniversite çalışanlarının güvenliği için üniversiteyi taşıma kararı alındığından bahsediyor. Binaların, içerisine girilemeyecek ölçüde tehlike arz ettiği bir gerçek fakat depremin hemen ardından öğrencileri hasarlı binalara sokmaya çalışan yöneticilerin tavırlarındaki bu değişiklik kapalı kapılar ardında hesapların yapıldığını gösteriyor. Söz konusu binaların depreme dayanıksız olduğu bilindiği halde yıllardır bir tek çivi çakmayan devlet, deprem fırsatçılığı ile Hasdal planını devreye sokuyor. Binlerce öğrencisi, üniversite emekçisi ile her gün binlerce insanı tedavi eden ve Türkiye’nin en köklü hastanelerinden biri olan Çapa’yı boşaltmak istiyor. Öğrencilerin, emekçilerin can güvenliği için değil, fırsattan istifade üniversite arazisini peşkeş çekmek için!

Çözüm taşımak değil yerinde onarmak!

Çapa’yı taşımak halkın elinden devlet hastanesini almaktır. Çapa’yı, Veterinerlik Fakültesini Hasdal’a taşımak binlerce öğrenciyi ve emekçiyi mağdur etmektir. Tıp, diş hekimliği ve veterinerlik fakültelerinin taşınması, öğrencileri pratik eğitimden mahrum bırakacak, ciddi eğitim sorunlarına yol açacaktır. Çapa’yı yıkmak, bir çınarı devirmek, bir tarihi yok etmektir! Çözüm bellidir. Hasarlı binaların yerlerinde onarılması mümkündür. Üniversitelerde eğitime verilen ara süresince teorik dersler için geçici prefabrik binalar yapılmalı eğitim bu binalarda devam etmelidir. Binaların yerinde yenilemesi için gerekli çalışmalar derhal başlamalı hem Çapa hem de Veterinerlik Fakültesi en kısa zamanda halkın kullanımına açılmalıdır. Kampüsleri Hasdal’a taşımaya, Çapa’yı boşaltmaya çalışmak deprem fırsatçılığıdır. Biz üniversite öğrencilerine ve emekçilerine düşen görev; üniversite yöneticilerine rağmen can güvenliğimize nasıl birlikte sahip çıktıysak aynı birliği üniversitelerimizin geleceğine sahip çıkmak için de sürdürmektir!