Torba yasa geri çekilsin! Kıdem tazminatını savunmak için genel greve!

DİP Bildirisi: Torba yasa geri çekilsin! Kıdem tazminatını savunmak için genel greve!

Salgını fırsat bilen patronlar kendi yarattıkları ekonomik krizin tüm faturasını işçi sınıfına ödetmekte ısrar ediyor. Sermayenin iktidarı bu amaçla yeni bir torba yasayı meclise getirdi. 25 yaş altında ve 50 yaş üstünde belirli süreli sözleşme yapmayı yasal hale getiren madde eğer yasalaşırsa, patronlar kıdem ve ihbar tazminatı hakkını gasp ettiği gibi EYT zulmünü de yeni kuşaklara yayacak.

Torba yasada kıdem ve ihbar gaspı var! EYT zulmü yaygınlaşıyor!

Belirli süreli sözleşme patronlara geçici ve güvencesiz işçi çalıştırma, kıdem ve ihbar tazminatı ödemeden işten çıkarma olanağı veriyor. 25 yaş altında olup, belirli süreli sözleşmeli çalışılan bir ayda saat hesabı ile 10 günden az çalışan işçiler için “yaşlılık aylığı primi” ödenmeyecek. 50 yaş üstünde Emeklilikte Yaşa Takılıp çalışmak zorunda olanlara esnek ve ucuz işgücü olmak dayatılıyor. Gençler için ise emeklilik iyice kaf dağının arkasında kalıyor.

Ücretsiz izinle başladılar, torba yasaya geldiler, biz durdurmazsak saldırılar sürecek!

Önce ücretsiz izin dayatması ile patronlara, kıdem ve ihbar tazminatı ödemeden, ücret yükünden kurtulma olanağı tanıdılar. İşçiler 1.170 liraya talim etmek zorunda bırakıldı. O para da patronun cebinden değil, işçinin alınterinden kesilerek oluşturulan İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanıyor. Ancak tüm bunlar sermayeye de sermayenin iktidarına da yetmedi. 25 yaş altı ve 50 yaş üstü işçilerin kıdem, ihbar ve emeklilik hakkına göz diktiler.

Torbada sadece belli yaş gruplarını değil tüm işçi sınıfını boğmak istiyorlar

Bu torba yasa belli yaş gruplarını değil, tüm işçi sınıfını ilgilendiriyor. Cevap topyekûn verilmeli. Daha önce de emeklilik yasaları geçerken mevcut çalışanları ilgilendirmiyor dediler. Yalan söyledikleri ortaya çıktığında iş işten geçmişti. Şimdi EYT zulmü tüm ülkede milyonlarca işçiyi ve işçi ailesini etkilemekte.

Ayrı gayrı yok! Birleşik İşçi Cephesi var! Sendikalar göreve genel greve!

Türk-İş, DİSK ve Hak-İş torba yasaya karşı çıkmaktadır. Bu ortak karşı çıkış ortak eylemlere dönüşmelidir. Basın açıklamaları ile bu büyük saldırıyı önleyemeyiz. Emeğimize, alınterimize, geleceğimize göz dikenlere üretimden gelen gücümüzü göstermek zorundayız. Sendikalar genel grev örgütlemek zorundadır. Biz de fabrikalarda buna hazır olmalı, sendikalara da gereğini yapması için baskı kurmalıyız.   

Salgın fırsatçılığına deprem fırsatçılığı da eklendi

1999 Marmara depreminde enkazlar daha kaldırılmamışken, meclise EYT zulmünü başlatan yasayı getirip apar topar geçirmişlerdi. Şimdi aynısını görüyoruz. İzmir’deki deprem daha büyük depremlerde yaşanacak felaketin bir göstergesi oldu. Ama sermayenin iktidarı yeni depremlere hazırlanmaya değil, işçi sınıfının haklarına saldırmaya öncelik veriyor. Yine apar topar hak gasplarıyla dolu torba yasayı meclise getiriyorlar.

Karşılarında işçi sınıfının örgütlü gücünü ve tepkisini görmezlerse saldırılarına devam edecekler! 

Kıdem ve ihbar tazminatı hakkımıza sahip çıkmak için; EYT zulmünün daha da katmerlenmesine dur demek için; salgında, depremde, afette canımızı kurtarmak için;

Örgütlen! Ekmek ve hürriyeti savun!

İşçi düşmanı torba yasa geri çekilsin!

Kıdem tazminatına dokunmak genel grev sebebidir!

Sendikalar göreve genel greve!

4 Kasım 2020

Devrimci İşçi Partisi