DİP bildirisi: Patronlara kâr garantisi verenler işçilerin insanca çalışma ve yaşam hakkını hiçe sayıyor! 3. Havalimanı işçilerinin direnişi hepimizindir!

3. havalimanı işçileri

3. Havalimanı inşaatında çalışan binlerce işçi, iş cinayetlerinin önlenmesi, insanca çalışma koşullarının sağlanması ve ödenmeyen ücretlerini almak istedikleri için gün ve gece boyu eylem yapmıştır. Tamamen haklı taleplerle bir araya gelen inşaat işçilerinin bu taleplerini karşılamak yerine işçilere saldırmayı seçen iktidar gece yapılan jandarma operasyonu ile 400’den fazla işçiyi gözaltına almıştır. Havalimanı inşaatında jandarmanın zorlamasıyla işbaşı yaptırılmıştır. Devrimci İşçi Partisi, inşaat işçilerinin haklı taleplerini ve direnişini desteklemekte, işçilere yapılan saldırıyı kınamaktadır.

3. Havalimanı inşaatında daha önce yüzlerce işçinin iş cinayetlerinde ölmesi meclise taşınmıştı. İşçiler, ölümler, ödenmeyen maaşlar ve kötü çalışma koşulları dolayısıyla birçok kez tepkilerini gösterdiler. En sonunda işçilerin dayanma gücü kalmamış, sabırları taşmış ve taleplerini birlik ve beraberlik içinde yaptıkları eylemle duyurmuşlardır.

Köprü ve otoyol projelerinde ihaleyi alan firmaya araç geçiş garantisi, şehir hastanelerinde hasta yatış garantisi veren ve kamuyu milyarlarca dolarlık mali yük altına sokan iktidar, 3. Havalimanı için de işletmeci firmaya 12 yılda tam 6,3 milyar Avro tutarında yolcu gelir garantisi vermiştir. Patronlara milyarlarca Avro garanti verenler, işçilerin insanca yaşam ve çalışma koşullarını garanti altına almamıştır. İşçiler için sağlıklı yemek, temiz yemekhane ve banyo, yeterli servis olanağı, iş giysileri, tahta kurusu olmayan yataklar sağlanmadığı gibi işçilerin ücretleri eksik, bir kısmı elden verilmekte, pek çok işçinin 6 aya yakın ücret alacağı bulunmaktadır. En önemlisi de işçilerin hayat garantisi yoktur. Ardı arkası kesilmeyen iş cinayetlerinin önlenmesi işçilerin en önemli talepleri arasındadır.

Ülkenin maliyesi ve güvenlik güçleri şirketlerin hizmetine sunulmuştur. İşçilerin tek dayanacağı güç birlikleridir ve bunu sağlamışlar ve mücadele yolunu seçmişlerdir. Taleplerinin kabul edilmesi için, defalarca verilen ama tutulmayan sözlerin hayata geçtiğini görmek için eylemlerini sürdürmüşlerdir. Tüm Türkiye işçi sınıfı haklı mücadelelerinde inşaat işçilerinin yanında olmalıdır.

Unutulmamalıdır ki köprüleri, yolları, havalimanlarını inşa edenler ihale alan yerli ve yabancı şirketler ya da iktidar sahipleri değil işçilerdir. Büyük projelerin her köşesinde sadece işçinin alınteri değil kanı da vardır.

Gözaltına alınan işçiler derhal serbest bırakılmalıdır! 3. Havalimanı inşaatındaki jandarma ablukası kaldırılmalı, işçilerin yasal ve meşru olan toplu eylem hakkına saygı duyulmalıdır!

İşçilerin emeğinin sömürüldüğü, canlarının alındığı halkın birikimlerinin şirketlere peşkeş çekildiği tüm projeler işçi denetimine alınmalıdır!

Şirketlere verilen gelir garantileri iptal edilmeli, kamuyu zarara uğratan, işçilerin emeklerini çalanlar, canına kastedenler ve bu kişileri devlet olanaklarını kullanarak koruyup kollayanlar yargılanmalıdır!