Paris’te Ortadoğu devrimlerine destek eylemi

3 Kasım Pazar günü, Paris’in en merkezi noktalarından biri olan République meydanında Irak ve Lübnan devrimleriyle dayanışma şiarıyla bir eylem gerçekleştirildi. Çağrıcısı olan Iraklı ve Lübnanlı grupların dışında, Cezayirli ve Sudanlılar da eyleme katılırken, Türkiyeli devrimciler de destek amacıyla meydanda yerini aldı. Yağmur altında büyük bir coşkuyla süren eylem boyunca Arapça “Beyrut’tan Bağdat’a, devrimimiz birdir” ve Fransızca “Yaşasın halkların enternasyonal dayanışması” sloganları atıldı.

Devrimci İşçi Partisi olarak biz de bayraklarımızla eylem alanında yerimizi aldık. Eyleme katılan birçok kişi, çeşitli Arap ülkelerinin bayraklarının yanında kendine yer bulan orak-çekiçli bayrağımıza büyük bir ilgi gösterip tanışmak amacıyla yanımıza geldi. Sohbet etme şansı bulduğumuz bazı kişilere, RedMed sitesinde yayınlanmış ve bir yoldaşımızın Arap devrimleri üzerine kaleme aldığı yazının İngilizce versiyonunu, basılı olarak ulaştırdık.

Eylemi örgütleyenlerin talebi üzerine, bir yoldaşımız katılımcılara yönelik bir konuşma yaptı. Türkiyeli devrimciler adına eyleme katılan herkesi selamlayan yoldaşımız, kendimizi Ortadoğu devriminin bir parçası saydığımızı, devrimimizin sloganda belirtildiği gibi Beyrut’tan Bağdat’a ama aynı zamanda İstanbul’dan Kahire’ye kadar bir olduğunu belirtti. Bugüne kadar Ortadoğu’da emperyalistlerin, Siyonistlerin, Erdoğanların, Haririlerin ve Buteflikaların konuştuğunu, son bir yılda Sudan, Cezayir, Lübnan ve Irak’ta halkın ayağa kalkmasıyla bunun bittiğini, şimdi her beraber halkın Ortadoğu’sunu, ABD emperyalizminin askeri üstlerinin ve terörist İsrail’in olmadığı bir Ortadoğu kurma zamanının geldiğini söyledi. Yoldaşımız konuşmasını Arapça “El şab yurit iskat el nizam” yani “Halk rejimin yıkılmasını istiyor” sloganıyla sona erdirdi.