EEK’in acil bildirisi: Yüz karası teslimiyete hayır! Sokakta, Mecliste bu yüz karası teslimiyeti reddet!

Çipras ve Çakalotos, Alman Der Spiegel dergisinin "dehşet listesi" olarak adlandırdığı yeni memorandum-ferman’ı imzalayarak ve böylece "Hayır"ı ve halkın haysiyetini ayaklar altına alarak, hem dayatmalara boyun eğdiler hem de kendilerini rezil ettiler.

Yeni Demokrasi, Potami, PASOK ve medyanın oluşturduğu Kara Cephe'nin ve SYRIZA içindeki "Evet Efendimciler"in topyekûn desteğini arkasına alan AB ve IMF tiranları, halk karşıtı darbelerini Salı ve Çarşamba günleri yapılacak Parlamento oylamasıyla tamamlamak için harekete geçiyorlar. Bu çabanın özünde, ülkenin yönetiminin, sorun çıkaran kişilerin, kabinenin yeniden yapılandırılmasıyla tasfiye edildiği bir gayri resmi ya da AB ve IMF'nin sözünden çıkmayan sözüm ona resmi "ulusal" hükümetin -yani aslında Berlin, Brüksel ve Washington'un gönüllü kölesi olan bir kadronun- eline verilmesi yatmaktadır.

Halkın, ihanete uğrayan ve bu nedenle öfke içinde olan ezici çoğunluğu ile birlikte EEK, kendilerini seçen halkın çoğunluğunun iradesine hâlâ saygı duyan SYRIZA milletvekillerini Troyka'nın dehşet listesini oylarıyla tereddütsüz biçimde reddetmeye çağırıyor. Korktukları nedir? Hali hazırda Merkel ve onun uşaklarının, Yeni Demokrasi'nin, Potami'nin, PASOK'un, yabancı ve yerli kapitalist hırsızların elinde olan teslimiyetçi hükümetin çökmesi mi? Adı kötüye çıkmış parlamento çoğunluğunun kaybedilmesi durumunda dahi, erken seçimler, tüm halka 5 Temmuz'da olduğu gibi fikrini ifade etmesi için bir şans verebilir.

3 ve 5 Temmuz'da direniş gücünü ve militanlığını göstermiş olan işçi ve halk hareketlerini, bir POLİTİK SÜRESİZ GENEL GREV'e hazırlanarak eyleme geçmeye, kolektif olarak tartışmaya, yüz karası teslimiyeti ve tüm memorandumları yırtıp atmak için örgütlenmeye çağırıyoruz.

 

EEK Politbürosu

13 Temmuz 2015