DİP üyesi öncü işçi Sevda Alyakut’un mirası, ölümünün 5. yıldönümünde sınıf siyasetine çağırıyor!

Sevda yoldaş

Devrimci İşçi Partisi üyesi öncü işçi Sevda Alyakut yoldaşı, yakalandığı amansız hastalık sonucu 5 yıl önce, 25 Ekim 2016’da kaybettik. Türkiye’nin en önemli sanayi ve işçi havzalarından biri olan Çorlu’da ekmeğini kazanan Sevda yoldaş, DİP’in “kapitalizme ve erkek egemenliğine karşı emekçi kadınlar en öne!” şiarının en fazla hakkını veren, kanlı canlı örneğiydi.

Bugün ölümünün 5. yıldönümünde Sevda yoldaşı hem büyük bir özlem, sevgi ve saygıyla, hem de onun bıraktığı mirasın anlamını bir kez daha kavrayarak anıyoruz. Sevda yoldaş, çalıştığı tüm fabrikalarda işçilerin bir derdi olduğunda kapısını çalacakları Sevda ablası oldu. Muhteşem bir insani sıcaklığa, bir o kadar da öncü, güven verici bir karaktere sahipti. Bu yüzden doğal bir işçi önderi olarak çalıştığı fabrikalardaki mücadelelere, direnişlere öncülük etti. Bununla birlikte, tek tek fabrikalarda verilecek mücadelelerin birleştirilmesi gerektiğini kavradı. Fabrikaların sınırlarını aşan bir mücadelenin gerekliliğini gördü. İşçi sınıfının haklarını almasının yolunun mücadeleden geçtiğine inandı. Bu hakları nihai olarak garanti altına almanın, gündüzlerinde sömürülmeyen gecelerinde aç yatılmayan bir dünyanın ancak bir avuç sömürücü azınlığın değil, üretenlerin çıkarları temelinde kurulacak bir düzen ile mümkün olacağını gördü. Ömrünün son yıllarını bilinçli olarak bu mücadeleye adadı. Bu amaçla Devrimci İşçi Partisi’nin Çorlu’da ve başka işçi kentlerinde, işçi sınıfı içine sağlam ve yaygın bir şekilde nüfuz etmesi için çaba sarf etti. Sadece bu toprakların değil, bütün dünyada işçi sınıfının iktidarı için, dünya devrimi davası için mücadeleyi benimsedi. Ölümünün 5. yıldönümünde onu anmak, işte burada, onun bu mücadelesini anlamakta yatıyor. Onun anısını yaşatmak, işçi sınıfı siyasetinin bayrağını yükseltmekten, onun yarım bırakmak zorunda kaldığı görevleri tamamlamaktan geçiyor.

Devrimci İşçi Partisi bugün olduğu gibi yarın da onun örnek davranışları, kişiliği, kararlılığı ile harmanladığı mücadelesinin yolunda yürüyecek, DİP’i adım adım inşa edecektir.

 

Bu yazı Gerçek gazetesinin Ekim 2021 tarihli 145. sayısında yayınlanmıştır.