İsrail’le kanlı ticareti durdurma kararı Filistin dostu halkın kazanımıdır! Soykırıma ortaklığın son bulması için İncirlik ve Kürecik üsleri de kapatılmalıdır!

3 Mayıs’ta Ticaret Bakanlığı İsrail’le yapılan ticaretin tamamen durdurulduğunu açıkladı. 9 Nisan’da 54 ürün grubunda İsrail’le ticarete kısıtlama getirilmişti. Atılan yeni adımın sebebi olarak ateşkes beklentisi konusunda adım atılmaması, Refah’taki gelişmeler ve Filistin’deki trajedinin kötüleşmesi gösterildi. 7 Ekim’den 9 Nisan’a kadar 6 ay boyunca soykırıma serbest ve sınırsız şekilde mal taşıyan kanlı ticaret halkın büyük tepkisiyle karşılaşmış, bu tepki 31 Mart yerel seçimlerine yansımış, kanlı ticaretin durdurulmasına yönelik eylemlere yapılan saldırılar tepkiyi daha da arttırınca hükümet adım atmak zorunda kalmıştı.

NATO’da olan İsrail’e çalışır! NATO’da kalan İsrail’e çalışmaya devam eder!

Erdoğan, “Tüm Batı, İsrail’e çalışıyor. Biz daha sabredemezdik ve adımlarımızı attık” dedi. 6-7 ay boyunca tüm Batı ile birlikte Türkiye’deki iktidar da İsrail’e çalışmıştır. Sadece kanlı ticaret hız kesmeden sürmemiş, İncirlik üzerinden Kıbrıs’taki İngiliz üslerine, oradan da İsrail’e silah ve mühimmat taşınmıştır. Kürecik’ten İsrail’e NATO ve ABD üzerinden istihbarat iletilmiştir. Bu üsler İran’ın 19 Nisan’da İsrail’e karşı yaptığı misillemede Siyonizmin demir kubbe savunmasına dahil olmuştur. Üsler halen açıktır. Türkiye halen bir NATO üyesi olarak Batı’nın bir parçasıdır ve İsrail’e çalışmaya devam etmektedir. Türkiye NATO’dan çıkmalı! İncirlik ve Kürecik üsleri kapatılmalıdır!

Kanlı ticaretin alternatif yollarla sürdürülmesine hayır!

Ticaret Bakanlığının kararının bu haliyle dahi yeterli olmayacağını da görmeliyiz. BBC Türk, ithalat ve ihracatçılarla yaptığı röportajda bu utanmaz tüccarların İsrail’le ticaret için Mısır, Lübnan ve Ürdün üzerinden alternatif güzergahlar aramaya başladığını yazmıştır. AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Ekonomi İşleri Başkanı Nihat Zeybekçi İsrail’in soykırımına eyvallah çekip “İsrail’de çok önemli bağlantıları olan arkadaşlarımız var. 6 satıp 1 alıyoruz” diyerek İsrail’le ticareti savunmuştu. Ticaret Bakanlığı ve AKP iktidarı bunu önlemek için bir adım atacak mıdır? Yoksa arkadaşlarının yeni bağlantılar üzerinden ticareti sürdürmesi için kulağının üstüne mi yatacaktır?

Mücadeleye devam! Soykırıma değil direnişe ortak ol!

Erdoğan “daha fazla sabredemezdik” diyor. O zaman da bize şu soruyu sorma gereği doğuyor: Yüzde 70’i kadın ve çocuklardan oluşan en az 35 bin Filistinlinin katledildiği soykırım saldırısı 6 ay boyunca sürerken neden ve nasıl sabrettiniz? Bu adımların, ateşkes görüşmelerinin hız kazandığı ve İsrail’in tüm dünyada sıkıştığı bir dönemde gelmiş olması da manidardır. İktidar İsrail’i sıkıştırmak için değil, İsrail sıkıştığında adım atmıştır. Ateşkesin ilan edilmesini ve ticaretin yeniden başlamasını ummaktadır. Tüm bunlar bize şu gerçeği gösteriyor. Hükümetimiz gerekli adımları atıyor diye düşünerek Filistin dostları asla rehavete kapılmamalıdır. Tam tersine İsrail’in yalıtılması, soykırım ortaklığına son verilmesi ve direnişe destek olmak için mücadele büyütülmelidir.

Bu yazı Gerçek gazetesinin Mayıs 2024 tarihli 176. sayısında yayınlanmıştır.