Mersen grevi başladı: Mersen’e sendika halaylarla girecek

Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde (GOSB) bulunan, Birleşik Metal-İş Gebze 1 Nolu şubede örgütlenen Mersen fabrikası işçilerinin toplu sözleşme ve sendikalı çalışma hakkı iki yıl süren mücadelelerinin ardından mahkemelerce tescillendi. Ancak patronun mahkeme kararlarını tanımayarak sözleşme masasına gelmemesi ve uzlaşmaz tutumu üzerine işçiler greve çıktı.

 2022’de yeterli çoğunluk sağlanıp alınan sendikal yetki, iki yıl süren hukuk mücadelesi sonucu üst mahkemelerin de kazanılmasıyla kesinleşti. Endüstriyel grafit malzemesi üreten Fransız sermayeli firma, Şubat ayında 4 işçiyi işten çıkararak anayasa tanımaz ve sendika düşmanı saldırılarına bir yenisini ekledi. İşçilerin bu hukuksuzluğa yanıtı fabrika işgali oldu. Mersen patronu mahkeme kararlarını tanımayarak sözleşme masasına gelmeyi reddetti. Arabulucu sürecinde artan baskılara ve patronun göstermelik maddi tekliflerine karşı Mersen işçileri geri adım atmadı. Yasal süreç tamamlandı, ve 19 Nisan Cuma günü grev pankartı fabrikaya asıldı, gözcü önlükleri giyildi. Halaylarla türkülerle grev ateşi yakıldı.

İşten atmalara, baskılara, yıllarca süren yetki mahkemesi süreçlerine karşı sendika haklarına mücadele ederek sahip çıkan Mersen işçileri toplu sözleşme haklarına da grevle sahip çıkıyor. Tüm engellemelere karşı mücadelelerinde ısrar eden Mersen işçilerinin grevi tüm işçi sınıfının grevidir. Kazanımları tüm işçi sınıfının kazanımı olacaktır. Memlekete iş, aş ve hürriyet; vatan millet edebiyatı yapıp anayasa ve mahkeme kararlarını dahi emperyalist şirketlere uygulatamayanların rant kavgasıyla gelmeyecek. Gates’de, Lezita’da, Mersen’de direniş ve grev çadırlarındaki onurlu insanların örgütlü mücadelesiyle kazanılacak.