Çorum’da Bilsar Tekstil işçileri sendikalaşma hakkı için mücadele ediyor

Bilsartekstil

Çorum’da Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren ve 670 işçinin çalıştığı Bilsar Tekstil’de, 28 işçi Öz İplik İş sendikasında örgütlendiği için işten atıldı. İşçilere, yönetim tarafından, 21 Temmuz Cuma günü mesai sonunda işten çıkarıldıkları bilgisi verildi.

İşten atılan işçilerin verdiği bilgiye göre, 36 milyon dolarlık ihracat hacmiyle Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ilk 1000 listesinde yer alan Bilsar Tekstil yönetimi, işten çıkarma gerekçesi olarak üretimde küçülmeye gitmelerini gösterdi. Ancak, işçiler küçülmek bir yana fabrikanın ihracata yönelik üretimini artırmak üzere yeni inşaat tesisleri yapmaya devam ettiğini belirtiyor.

Yaklaşık 3 ay önce, Öz İplik İş fabrikada ilk defa bir sendikal faaliyet yürütmeye başlayınca, işçilerin e-devlet şifrelerini istemek gibi yasa dışı yöntemlerle işçilerin gözlerini korkutmaya çalışan fabrika yönetimi, baskı karşısında yılmayan işçileri “küçülme” bahanesiyle işten çıkardı. İşten atılan işçilerden Öz İplik İş Çorum temsilcisi Ebubekir Gökmen mücadelelerini kararlılıkla sürdüreceklerini ifade etti. İstibdad rejimi altında en ufak bir örgütlenmeye dahi tahammül etmeyen sermayenin karşısında, anayasal haklarını kullanarak sendikalaşan Bilsar Tekstil işçileri yalnız değildir!