Sütaş işçileri, sendika düşmanı Sütaş yönetimini uyardı

Tekgıda-İş Sendikası ve Sütaş işçileri, Bursa Karacabey’de bulunan Sütaş fabrikasının önünde, 16 Ekim günü saat 17:00’de, bir basın açıklaması düzenledi. Basın açıklamasında fabrika yönetiminin hukuk tanımaz uygulamaları açıklandı. Fabrika yönetimi, işçilerin çalışma şartları, anayasal hakları ve sendikalaşma hakkına saygı göstermesi gerektiği konusunda uyarıldı.

Basın açıklamasına, Tekgıda-İş temsilcileri, Nestle fabrikasından işçiler, direnişlerinin 548. günündeki Cargill işçileri ve emek dostları katıldı. Daha önce de Sütaş işçilerinin mücadelesini sahiplenen ve destekleyen Suat Karlıkaya yaptığı konuşmada sendika düşmanlığı konusunda fabrika yönetimini uyardı. Sütaş işçilerinin, daha önce nasıl sendikal hakları için mücadele ettiyse yine mücadele edeceklerini hatırlattı. Basın açıklamasını okuyan Tekgıda-İş Sendikası Örgütlenme Sekreteri İbrahim Ören, fabrika yönetiminin, işçilerin anayasal haklarına saygı gösterilmesi gerektiğini söyledi. Basın açıklaması sırasında sık sık ‘‘Sütaş işçisi yalnız değildir!’’, ‘‘Gemileri yaktık geri dönüş yok!’’, ‘‘Sütaş şaşırma, sabrımızı taşırma!’’ sloganları atıldı.

İşçi sınıfının fabrikalarda, meydanlarda, sokaklarda binbir mücadele ile elde ettiği hakların, patronların kârı için elimizden alınmasına karşı bizler de Sütaş işçilerini örnek almalıyız. Fabrikalarda birlik olup, sendikalaşarak haklarımızı koruyabileceğimizi anlamalıyız.