Haklarımızı alana kadar mücadelemiz bitmeyecek

Merhaba ben Ten Tur’un otel kolunu oluşturan Vera Otel çalışanlarından biriydim. Biriydim diyorum çünkü geçtiğimiz sezon yani 2016’da yaz sezonu sonuna kadar bu şirkette çalıştım. Geçen sezon sonu ise şirket sektörde daralmaları öne sürerek otellerini kapatıp yaklaşık olarak 1600 tane Ten Tur ve Vera Otel çalışanını maaşlarını ödemeyerek mağdur etti. Bu rakamları ben kendi kafamdan söylemiyorum. Bizzat bu şirketlerin sahibi, bir toplantıda kendisi söylemiştir.

2016 Aralık ayından bu yana 10 aydır. İçeride kalan Ekim, Kasım ve Aralık ayları maaşları ve tazminatlarımızın ödenmesi için bekliyoruz. Her seferinde şirkete ne zaman ödeme yapacaksınız diye sorduğumuzda ise bugün yarın diyerek bizi oyalayıp sonunda oteli kapattılar. Daha sonraki süreçte ise hukuki süreci başlatmamızı engellemek için sürekli olarak bize birbirinden farklı ödeme planları sunup durdular. Planları kabul etmememiz durumunda ise; “isterseniz mahkemeye verebilirsiniz ama OHAL’de hiçbir mahkeme sonuçlanmıyor, sizinki de sonuçlanmaz biz de bu zaman zarfında şirketi kapatıp borçlardan kurtuluruz” diyerek yıldırma politikasını kullandılar.

Tabi bizi oyaladıkları süreçte boş durmayıp otelleri Anı Tur’a kiralanmış gösterip Anı Tur’la ortak olup otelleri tekrar açtılar. Biz otelin önüne gittiğimiz de ise yeni bir planla karşımıza çıkıp alacaklarımızı ancak 2018’de ödeyebileceklerini söylediler. Bu süreçte de hukuki süreç başlattığımızı gördükleri için otelin içindeki malları Anı Tur’un üstüne geçirdiler ki icra yoluyla alacaklarımızı tahsil edemeyelim. Şu anda hiç gerçekleşmeyecek planlarla ve OHAL’le fiili mücadelemizin önünü kesebileceklerini sanıyorlar ama yanılıyorlar. Biz haklarımızı alana kadar bu mücadeleyi sürdüreceğiz. Verdiğimiz mücadeleyi gün gün büyüterek sesimize ses katarak haklarımızı almak için mücadele edeceğiz. 

Antalya-Belek Vera Otel’den bir işçi