Cem Bialetti işçisi grev dedi, istediğini aldı!

cem bialetti

Kocaeli Başiskele’de bulunan Birleşik Metal-İş sendikasının örgütlü olduğu Cem Bialetti fabrikası işçileri toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşmaya varılamaması üzerine 9 Mart günü greve çıktılar ve 19 gün süren grevin sonucunda patronu dize getirerek talep ettikleri ücret zammını aldılar.

Patron grev iradesini görene kadar teklif yapmadı

Cem Bialetti patronu ekonomik krizi ve pandemiyi bahane ederek toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde hiçbir ücret teklifinde bulunmadı. Patron ilk ücret teklifini ancak işçilerin grev iradesini gördüğünde, grev başlamadan bir gün önce yaptı. Sendikanın ilk 6 ay için talep ettiği yüzde 18’lik zam karşılığında patron resmi enflasyon oranlarının bile altında kalan yüzde 12’lik bir teklif yaparak işçilere sefaleti teklif etmiş oldu. Grev yapmaya alışkın olan ve bundan önce 2016 ve 2019’da da sözleşmeyi grevle bitiren Cem Bialetti işçileri, bu sefalet teklifine karşı da üretimden gelen güçlerini kullandılar ve greve çıktılar.

Haklarımızı almanın tek yolu mücadele etmek

Patronun kriz, pandemi gibi bahanelerine karşı Cem Bialetti işçileri mücadele yolunu seçtiler ve haklarını almak için 19 gün boyunca fabrikanın önünde çeşitli eylemler de düzenleyerek coşkulu bir grev gerçekleştirdiler ve sonunda talep ettikleri zam oranını patrona kabul ettirdiler. Cem Bialetti grevi bir kez daha göstermiş oldu ki kriz bahanesiyle işçileri açlığa mahkûm etmek isteyen patronlara karşı ücretlerimizi yükseltmenin ve haklarımızı savunmanın yolu mücadele etmekten ve en önemli silahımız olan üretimden gelen gücümüzü kullanmaktan geçiyor.

 

Bu yazı Gerçek gazetesinin Nisan 2021 tarihli 139. sayısında yayınlanmıştır.