Baldur Süspansiyon grevi: Sendika hakkı ve insanca çalışmak için kıyasıya bir mücadele

Baldur Süspansiyon grevi: Sendika hakkı ve insanca çalışmak için kıyasıya bir mücadele

Kocaeli Çayırova’da bulunan Baldur Süspansiyon fabrikasında 25 Aralık 2020 tarihinde başlayan grevin arkasında yıllara yayılan bir mücadele var. Baldur Süspansiyon’da sendikal örgütlenme üç yıl önce başladı ve Birleşik Metal-İş sendikası fabrikada çoğunluğu sağlayarak yetki aldı. Patron sendikanın yetkisine derhâl itiraz etti. Yıllar süren davaların ardından geçtiğimiz aylarda yetki kesinleşti ve yasal toplu sözleşme süreci başladı. Patron buna rağmen sendikayı muhatap kabul etmedi. Üstüne sendikal örgütlenmede önde yer alan 5 işçiyi de ücretsiz izne çıkardı. Bunun üzerine işçiler fabrika önünde direnişe geçti. Patron yasal toplu sözleşme sürecinde sendikayı muhatap almayan tutumunda ısrar etti. İşçiler greve çıkamaz, bölünürler, kırılırlar diye düşündü. Ancak işin sonunda Baldur işçisi tam bir birlik ve beraberlik için greve çıktı ve Baldur’da şalterler indi.   

Kendine “yerli ve milli” diyen iktidar İspanyol sermayesinin yanında

İşçiler, grevin ilk günü fabrikaya grev kırıcı sokmaya çalışan patronun bu saldırısına geçit vermedi. Gözaltına alınan işçiler oldu. Patron işçilerin grev kırıcıları engellemesini bahane ederek 16 işçiyi daha 25/2. maddeden tazminatsız olarak işten çıkardı. İspanyol sermayeli Baldur Süspansiyon patronu, tüm bu saldırılarında gücünü sözde “yerli ve milli” hükümetten alıyor. Yıllarca süren mahkemelerden, patronun fabrikaya grev kırıcı sokmaya çalışırken polisin tepki gösteren işçileri baskı altına almasına kadar, bütün süreç bir kez daha iktidarın kimin tarafında olduğunu ortaya koyuyor.

Baldur’da grev kazanacak başka yolu yok!

Grev sürecindeki bütün bu zorluklara rağmen Baldur işçisi ekmek ve hürriyet için başlattığı mücadeleyi kararlılıkla sürdürmeye devam ediyor. Devrimci İşçi Partisi de bu grevi ilk günden itibaren, Baldur grevini sınıfın bir mücadele mevzisi olarak savunuyor ve destekliyor.   Kararlılığını ve birliğini koruyan işçiler, sınıf dayanışmasıyla birlikte bu mücadeleyi mutlaka kazanacak, Baldur’a sendika girecek, işçiler insanca çalışma koşullarına ulaşacak.

Bu yazı Gerçek gazetesinin Şubat 2021 tarihli 137. sayısında yayınlanmıştır.