Posco Assan’da işten çıkarmalara karşı basın açıklaması

Kocaeli İzmit Alikahya’da bulunan Posco Assan’da Birleşik Metal-İş sendikasına üye olmalarının ardından işçilerin işten atılması üzerine sendika ve işçiler 16 Kasım Perşembe günü saat 17:00’de fabrika önünde bir basın açıklaması yaptılar.

Asım Kibar Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Posco Assan fabrikasında DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş sendikası yetkili sendika olabilmek için yeterli üye sayısına ulaştıktan sonra bakanlığa yetki başvurusu yapmıştır. Sendikanın yetki başvurusundan 2 gün sonra işveren önce 2 kişiyi işten çıkarmıştır. Ardından atılan işçilerin sayısı artmış, sendikanın verdiği bilgiye göre basın açıklamasının olduğu saatlerde atılan işçilerin sayısı 40’ın üzerine çıkmıştır. Atılan işçilerin kimine tazminat verilmiş, kimine verilmemiştir.

Toplam 420 işçinin çalıştığı Posco Assan fabrikasında işçilerin atılmasının ardından fabrika içerisinde çalışan işçiler; yemek molalarında, vardiya çıkışlarında büyük tepkiler gösterdiler. Birleşik Metal-İş sendikası bu gelişmeler üzerine fabrika önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

 Basın açıklamasında sendikal örgütlenmenin anayasal bir hak olduğu dile getirildi. Birleşik Metal-İş Kocaeli şube başkanı Talat Çelik ve Birleşik Metal-İş genel başkanı Adnan Serdaroğlu konuşma yaptı. Başbakanın işçiler için “örgütlenin” demesi dile getirilerek, anayasal hakları olan sendikal örgütlenme sonucunda 40 işçinin işten çıkarıldığını, bunun yasalara ve Türkiye’nin kabul ettiği uluslararası sözleşmelere uymadığı, bu işlemlerin yasal olmayan bir şekilde gerçekleştirildiği, metal sektörü haricinde de birçok başka sektörde işçilerin sendikal örgütlenme hakları sonucunda işlerinden atıldığı belirtildi. Patronların bu tavırlarının yasa tanımaz bir tavır olduğu, fabrika yönetiminin işçileri e-devlet üzerinden baskıyla sendikasızlaştırmaya zorladığı da söylendi.

 Birleşik Metal-İş sendikası genel başkanı Adnan Serdaroğlu, fabrika yönetiminin halen kimleri atacağının hesabını yaptığını ve bu hesaplar ile hukuksuz yaptırımları işverenin yanına bırakmayacaklarını dile getirdi. Bundan sonra yapılacaklarla ilgili ise hukuki alanın dışında eylemleri ile de mücadeleyi onurlu bir şekilde sürdüreceklerini vurguladı.

 

 Basın açıklamasına DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş sendikasının örgütlü olduğu, Kocaeli’de bulunan diğer fabrikalardan işçiler de destek verdi. Posco Assan işçileri ise attıkları sloganlar ve yaptıkları konuşmalar ile sık sık sendikal örgütlenmelerinin anayasal bir hakları olduğunu dile getirdi.