Kocaeli Üniversitesi’nde faşist saldırı

Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Kampüsü’nde sabah saatlerinde Turancı Hareket Platformu isimli faşist grup, Sosyal Tesisler’de faaliyet yapan sol gruplara saldırdı. Saldırı ve provokasyon girişimleri alanda bulunan sosyalistler tarafından püskürtüldü. Saldırının ardından okula giren Çevik Kuvvet, ÖGB ve faşist grupların saldırısı sonucu 38 öğrenci darp edilerek, ters kelepçe ile gözaltına alındı. Öğrenciler gözaltına alındıktan sonra polis, ÖGB ve çoğu üniversite öğrencisi olmayan faşistler, okulda bulunan sosyalist öğrencilere saldırmaya çalıştılar ve polis eşliğinde eylem yaptılar.

İki haftadır devam eden polis ve faşist grupların provakasyon girişimlerinin nedeni okuldaki sosyalist öğrencileri alanlardan ve okuldan uzaklaştırmaktır. Her yıl bu dönemde Kocaeli Üniversitesi’nde benzeri saldırılar gerçekleşmektedir.

Gözaltında kadınlara hakaretler edilirken, erkek öğrencilerin kaldığı otobüste ise polis bir öğrenciyi zorla otobüsten indirerek karakoldaki bir odaya alıp darp etmek istemiş fakat ÇHD’li avukatların müdahalesi ile darptan kurtulmuştur. Gözaltına alınan öğrenciler önce 42 Evler Güvenlik Şubesi’ne ardından Kocaeli İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüler. Emniyette parmak izi verdikten sonra Seka Devlet Hastanesi’ne götürülen öğrenciler serbest bırakıldı. Kadın öğrenciler ise hastaneden sonra keyfi biçimde tekrar araca bindirilip otoyol ağzına kadar götürüldü, oradan serbest bırakıldı.