Kocaeli Üniversitesi'nde bütünleme eylemi

Kocaeli Üniversitesi Senatosu 2016-2017 eğtim öğretim yılında bütünlemeleri kaldıracağını açıklayan bir bildiri yayınladı. Üniversite, geçtiğimiz senenin yaz aylarında bir çok bölüme yaz okulu getirmişti. Üniversite Rektörlüğü bütünlemeleri kaldırarak, binlerce öğrenciyi yaz okuluna mahkum ederek öğrencilerin ceplerine göz dikiyor. Aynı zamanda binlerce emekçi çocuğu yazları çalışarak hayatlarını idame ettiriyorlar.

Bu sebeplerle 22 Aralık Salı günü Kocaeli Üniversitesi öğrencileri bütünleme hakları için Sosyal Tesisler'den Rektörlüğe bir yürüyüşe gerçekleştirdi. Öğrenciler, Rektörlüğün önüne geldiğinde ise özel güvenlik barikat kurdu. Öğrenciler bütünleme haklarının kaldırılmasına karşı yürüyüşü düzenlediklerini Senato'dan biriyle görüşmek istediklerini söylediği halde Özel Güvenlik, öğrencilerin Rektörlük önüne yaklaşmasına izin vermedi. Bunun üzerine öğrenciler özel güvenliği aşarak Rektörlük önüne geldiler. Rektörlük önünde ise TOMA’sıyla, kalkanlarıyla bekleyen çevik kuvvet polislerini gördüler. Bunun üzerine öğrenciler slogan ve marşlarla eyleme devam ettiler, serbest kürsü kurdular, oturma eylemine başladılar.

Rektörlük yetkilileri öğrencilerden bir kurul oluşturup görüşmek istediklerini söyledi. Ardından 3 öğrenci Rektör'ün kapısına gittiği halde Rektör Saadettin Hülagü öğrencilerin kurduğu meşru kurulla görüşmek istemedi. Bunun üzerine Rektörlük önünde oturma eylemine devam eden öğrencilere polis, TOMA ile su sıkarak Rektörlük'ten uzaklaştırmaya çalıştı. TOMA'nın ardından öğrencilere saldıran polisler bir kadın öğrenciyi yaraladı. Daha sonra öğrenciler, İletişim kantinine geçti. Burada halaylar çekildi, tekrardan serbest kürsü kuruldu. Saat 16.00'da İİBF önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Saat 16.00’da ise İİBF’de toplanan öğrenciler basın açıklamasında, karar geri çekilene kadar mücadele edileceklerini, üniversitenin daha fazla ticarileşmesinin engelleneceğini söyledi. Sloganlarla eylem sona erdi.