İzmir’de direnişte olan Senkromeç işçisine destek için bildiri dağıtıldı

İzmir Atatürk Organize Sanayi’de bulunan Senkromeç Fabrikası’nda çalışan 117 işçi geçtiğimiz haftalarda işten çıkarılmıştı. Birleşik Metal-İş Sendikası’na üye 117 işçi yaklaşık bir hafta önce Senkromeç Fabrikası önünde işlerini geri almak için direnişe başladı. Devrimci İşçi Partisi İzmir İl Örgütü direnişteki Senkromeç işçilerine destek olmak için bildiri dağıtımı yaptı.

31 Ocak’ta sabah saatlerinde işçi ve emekçilerin yoğunluklu olarak geçtiği Halkapınar Metro İstasyonu’nda yapılan bildiri çalışması yoğun ilgi ile karşılandı. Bildiride Senkromeç Fabrikasındaki süreç anlatılarak İzmirli işçi ve emekçilere direnişi büyütmek için destek çağrısında bulunuldu.

Senkromeç Fabrikasında işten çıkarılan 117 işçiye destek için dağıtılan bildiriyi aşağıda paylaşıyoruz:

İŞTEN ATILAN 117 SENKROMEÇ İŞÇİSİNE DESTEK OLALIM!

Çiğli Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Senkromeç Fabrikası’nda çalışan Birleşik Metal-İş Sendikası’na üye 117 işçi geçtiğimiz haftalarda işten çıkarıldı. İşten çıkarılan işçiler fabrikaları önünde işlerine tekrar dönmek için direnişteler.

Senkromeç fabrikasının patronu borcunun çok olduğu gerekçesiyle 9 aydır işçilere maaş vermiyordu. Buna rağmen 117 işçiyi işten çıkardıktan sonra “sendikadan istifa edin, geri dönün” dedi. Yani mesele patronun parasının olmaması ya da borcunun olması değil Senkromeç işçilerinin 2013’ten bu yana örgütlü olmasıdır. Yani Senkromeç işçilerinin sadece işlerine değil sendikalı olmalarına da saldırı gerçekleştirilmiştir.

Sizlerin aklından geçen soruyu bizler soruyoruz: Gün be gün üretime devam eden Senkromeç fabrikasında çalışan işçiler nasıl olurda 9 ay boyunca maaş alamazlar?

Birleşik Metal-İş üyesi 117 Senkromeç işçisi fabrikada bütün bunlar yaşanmamış gibi hiçbir gerçek yanı olmadan iş kanunun 25/2 olarak anılan maddesi bahane gösterilerek işten çıkarıldılar.

Senkromeç işçilerine yapılan işten çıkarma saldırısı haklarını almak için üye oldukları sendikaya, üye olma hakkına saldırıdır. Senkromeç işçileri bu saldırının cevabını meşru direnişleri ile veriyorlar. Patronlar da şunu unutmasın: İsteyen her işçi özgürce istediği sendikaya üye olabilir. Hiçbir işçiyi sendikaya üye olduğu için işten atamazsınız!

9 aydır işçisine emeğinin karşılığını ödemeyen patronlar onların kendi aralarında birleşmelerini haklarını aramalarını çok görüyorlar. Bugün Senkromeç fabrikasında olan olay yarın bizim fabrikamızda olabilir. Sekromeç işçisinin direnişi bu anlamda bir birlik ateşi yakmıştır. Gelin bu ateşli birlikte büyütelim.

Bizler bugün fabrikaları önünde direnişte olan Senkromeç işçilerine destek olarak sadece Senkromeç işçisinin işe dönmesini sağlamayacağız. Aynı zamanda sendikalı olma hakkımıza karşı yapılan saldırılara işçiler ve emekçiler olarak yanıt vereceğiz.

Senkromeç işçisi yalnız değildir!

Sendika hakkı engellenemez!

İşten atılan Senkromeç işçileri işe geri alınsın!

Senkromeç Direnişine destek olalım!