İZDENİZ grevi kazanımla sona erdi

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ait İZDENİZ şirketiyle Türkiye Denizciler Sendikası’nda (TDS) örgütlü işçiler arasında anlaşma sağlandı. İZDENİZ işçisi kazandı.

Yaklaşık 250 işçiyi ilgilendiren görüşmelerde, Türkiye Denizciler Sendikası %20 zam talebinde bulunmuştu. İzmir Büyükşehir Belediyesi yönetimi ise deniz çalışanlarının kazanılmış hakkı olan ikinci sicil sayesinde vergi affını kendilerinin ödeyeceğini belirterek deniz çalışanlarına zam yapmama, karada çalışan işçiler için %9 zam talebinde bulunarak TİS görüşmelerinin tıkanmasına neden olmuştu. Bunun üzerine 12 Temmuz’da greve çıkan işçiler İzmir Bostanlı, Karşıyaka, Alsancak, Konak, Üçkuyular iskelelerinde greve başlamıştı.

23 gün boyunca grev kararlılığını sürdüren işçiler İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne geri adım attırdı. 3 Ağustos Perşembe günü TDS ile İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve belediye yönetimi arasında anlaşma sağlandı, grev sona erdi. Anlaşmada İZDENİZ’de karada çalışan işçilere %12 zam, deniz adamları statüsünde çalışan işçilere de %5 zam yapıldı. Ayrıca, deniz adamlarının kazanılmış hakkı olan vergiden muafiyet hakkının uygulanması da sağlandı. Böylelikle TİS görüşmeleri tamamlanmış oldu. 3 Ağustos Perşembe günü seferler saat 15:00’ten sonra başladı.