İstanbul'da polis saldırısına rağmen YÖK protesto edildi

YÖK'ün kuruluş yıldönümü 6 Kasım'da İstanbul'un tüm üniversitelerinden öğrenciler Beyazıt'ta buluştu. Saat 13.30'da Vezneciler Metro'da buluşan öğrenciler gruplar halinde İstanbul Üniversitesi ana kapıya geçtiler. Saat 14.00'te Fen Fakültesi'nden çıkan öğrencilere polis saldırdı, biber gazı sıktı. Saldırı sonucu birçok öğrenci yerlerde sürüklenerek gözaltına alındı. Terörle mücadele ekipleri, görüntü alan basına küfürler ederek, engelleyerek polis saldırısının geniş kitlelere ulaşmasını engellemeye çalıştı. 

Saldırıdan sonra Merkez Kampüs içinde toplanan İstanbul Üniversitesi öğrencileri, yürüyüş yaparak Beyazıt Meydanı'na geldiler. Meydanda, başka üniversitelerden öğrenciler güvenlik zinciri oluşturarak, kampüsün içinden gelen öğrencileri karşıladılar.

Beyazıt Meydanı'nda buluşan kitle adına bir basın açıklaması okundu. Öğrencilerin basın açıklamasına başlamasından önce polis amiri öğrencileri tehdit etti. ''Gençlik yılmayacak saray da, YÖK de yıkılacak'' pankartının eylemin kendisine uygun olmadığını söyleyen polis amiri pankarta müdahale edileceğini söyledi. Öğrenciler, tehditlere ''katil polis üniversiteden defol'' sloganı ile cevap verdiler. Polisin baskısına ve saldırısına rağmen öğrenciler basın açıklamasından sonra aynı pankartla Merkez kampüse toplu giriş yaptılar. 

Merkez kampüste yürüyüş yapan öğrenciler, ''katil devlet hesap verecek'', ''Ankara'nın hesabı sorulacak'', ''YÖK kalkacak polis gidecek üniversiteler bizimle özgürleşecek'',  sloganlarını attlar, Beyazıt ve Rojava marşını okudular. Yürüyüşten sonra Havuzlu Bahçe'ye geçildi ve panel/forum yapıldı. 

Yapılan panel/forumda İstanbul Üniversitesi hocalarından Levent Dölek ve Cemil Ozansü'nün de katılımıyla üniversite mücadelesinin geleceği tartışıldı. Levent Dölek üniversitelerin mecliste yapılacak anayasa tartışmaları ile değil mücadele yoluyla özgürleştirilebileceğini söyledi. Bunun ise  işçi sınıfı ve öğrencilerin birleşik mücadelesi ile başarıya ulaşacağını belirtti. Sözlerine Edebiyat Fakültesi'nde polisin öğrencilere saldırmasını kınayarak başlayan Ozansü ise içinden geçmekte olduğumuz süreçte AKP'nin konumunu Almanya'da faşizmin yükseldiği dönemle bezerlik kurarak değerlendirdi. Bu çerçevede başkanlık sistemi ve yeni anayasa tartışmasının gayri meşru bir tartışma olduğunun altını çizdi. Forum YÖK'e karşı mücadelede birlik vurguları ile sona erdi.