Devrimci İşçi Partisi Orkide ve İZDENİZ grevlerini ziyaret etti

Devrimci İşçi Partisi(DİP) İzmir, sendikalı olduğu için işten atılan Orkide işçileri ve 6 gündür grevde olan İZDENİZ işçilerini ziyaret etti.

Orkide fabrikası önüne 36 gündür direnişte olan 27 işçi, fabrikanın önüne kurdukları çadırda mücadelelerini tüm kararlılıklarıyla sürdürüyor. İşçiler 3 ayrı vardiya halinde sürdürdükleri direnişlerini çadırlarının etrafına astıkları pankartlarla halka duyurmaya çalışıyorlar. İşe iadeyle ilgili henüz bir gelişme olmadığını aktaran işçiler, işlerine iade edilinceye kadar mücadelelerini sürdüreceklerini dile getirdiler. Hafta içi her gün fabrika önünde direnen işçilere Gerçek gazetesinin Temmuz sayısı ulaştırıldı. Orkide işçisinin direnişinin de haberleştirildiği Gerçek gazetesinin Temmuz sayısı, işçiler tarafından ilgi ile okundu.

Karşıyaka iskelesinde 6 gündür grevde olan İZDENİZ işçileri de ziyaret edildi. Yaklaşık 7,5 aydır İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İZDENİZ A.Ş. işçilerinin sendikası olan Türkiye Denizciler Sendikası arasında süren görüşmenin herhangi bir sonuca bağlanamadığını aktaran işçiler kara personeline %9,5 deniz personellerine ise %0 zam öngörüldüğünü dile getirdi. 6 gündür sefere çıkmayan yolcu gemilerinin masrafının işçilerin 1 yıllık zammına tekabül ettiğini belirten işçiler, desteklerinden ötürü de İzmir halkına teşekkür ederken anlaşma sağlanmazsa halkın daha fazla mağdur olacaklarını ifade ettiler. Bostanlı, Karşıyaka ve Üçkuyular iskelelerinde 24 saat grev nöbeti tutan işçiler, talepleri karşılanana kadar mücadelelerini sürdüreceklerini aktararak grevin devam edeceğini dile getirdiler.