Cargill işçileri direnişin 508. gününde Karaburun Bilim Kongresi'nde

    4 Eylül Çarşamba günü itibariyle başlayan 14. Karaburun Bilim Kongresi’nin üçüncü gününde Cargill şirketinde Tekgıda-İş Sendikasında örgütlendikleri için işten atılan işçiler adına Fatih Gürkan ve Yücel Özkan da katıldı. Direnişlerinin 508. gününde mücadelelerini anlatmak için söz aldılar.

    İşçiler, katıldıkları oturumda işten atılmalarının gerekçesinin Cargill' in söylediğinin aksine nişasta bazlı şekere (NBŞ) uygulanan kotanın düşürülmesi değil, iş yerindeki sendikalaşma faaliyeti olduğunu anlatarak başladı.
Tüm olumsuz şartlara rağmen, yaz-kış demeden 16 aydır direnişe devam ettiklerini anlatan işçiler, Orhangazi'den, İstanbul Ataşehir'e 5 gün süren yürüyüşlerinden ve yaptıkları diğer eylemlerinden bahsetti.

   Direnişlerinin 449. gününde yapılan karar duruşmasının sonucunda sendikal tazminat ve işe iadelerini kazandıklarını anlatan Fatih Gürkan, patronların sendikalaşmayı kırmak için işçileri işten çıkarttığının yargı önünde de tescillendiğini anlattı.
   Gerekçeli karara son gün hatta mesai saatinin bitimine 10 dakika kala itiraz eden Cargill patronlarının bu işçi düşmanı tutumuna karşı Cargill işçileri mücadeleyi büyüterek direnişlerini İstanbul Ataşehir'de bulunan Palladium Genel Merkezinin önüne taşıdıklarını ifade etti. Ayrıca işçiler bu direnişi sadece kendileri için değil, tüm işçi sınıfı adına sürdüreceklerini söylediler.
İnsanca yaşamak için, çocukların geleceği için direndiklerini ifade eden işçiler hakları olanı alana kadar, fabrikalarında iş başı yapana kadar mücadeleyi bırakmayacaklarının altını çizdi.