Cargill işçileri Bursa’dan İstanbul’a yürüyüşe başladı!

cargill

Sendikalaşma mücadele verdikleri için Amerikan tekeli Cargill fabrikasından atılan 14 işçi, direnişlerinin 150. gününde Cargill Genel Merkezi’nin bulunduğu İstanbul’a yürüyüşe başladılar. Yürüyüşün ilk durağı olan Orhangazi Cumhuriyet Meydanı’nda basın açıklaması düzenlediler.

Basın açıklamasında Cargill şirketinin geçmişten gelen sendika düşmanlığı vurgulandı. Cargill işçileri 2012 yılında başka bir sendikada örgütlenmeye çalışmış fakat Cargill işvereni o dönemde de sendika üyesi 5 işçiyi işten atmıştı. Son süreçte ise sendikanın örgütlenmeyi tamamlayıp yetki başvurusunda bulunduğunu fakat Çalışma Bakanlığı’nın, yetki başvurusu talebini çoğunluk sayısına Ataşehir’deki genel müdürlük çalışanlarının da dahil edilmesi gerektiğini söyleyerek kabul etmediği açıklandı. Cargill işvereninin kota fazlalığı ve daralmayı bahane gösterdiği, asıl amacının sendikal örgütlenmeyi engellemek olduğu, işçilerin bu yasal haklarından asla vazgeçmeyeceği belirtildi. Açıklamada ‘’Kurtuluş yok tek başına,ya hep beraber ya hiçbirimiz’’,’’Direne,direne kazanacağız’’,’’Açlıktan ölmeyiz,biz bu yoldan dönmeyiz’’,’’Cargill işçisi yalnız değildir’’ sloganları atıldı.

Cargill işçileri ve Tek-Gıda İş sendikası, işten çıkarılan 14 işçi işlerine dönünceye kadar, Toplu İş Sözleşmesi görüşme masasına oturuncaya kadar bu haklı mücadelelerine devam edecek. Bizler de Devrimci İşçi Partisi olarak, bu haklı mücadelelerinde sonuna kadar Cargill işçisinin yanında olacağız.